Політика > Гострий кут

grominfo.eu

Поле для маневру: яку позицію займе Україна відносно білоруської кризи

Четвер, 20 серпня 2020 17:00
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии Обережна позиція України по ситуації в Білорусі, особливо на контрасті з жорсткою лінією Євросоюзу, викликала багато критики всередині країни. Закликавши білоруську владу припинити насильство щодо мирних демонстрантів і піти на діалог із суспільством, офіційний Київ так і не заявив про своє невизнання президентських виборів 9 серпня.

Чому українська влада зайняла таку позицію і яких кроків від неї можна чекати далі – в матеріалі РБК-Україна.

Події в Білорусі дуже швидко вийшли в топ як мінімум європейського порядку денного. Навіть попри літній відпускний період і загальну бюрократичну неповороткість Євросоюзу, реакція на масові протести після виборів 9 серпня і їх жорстоке придушення владою була досить швидкою.

Вже 11 серпня ЄС визнав, що білоруські вибори не були вільними і справедливими, засудив "непропорційне і неприйнятне насильство" проти протестувальників і заговорив про персональні санкції. 14 серпня було вирішено не визнавати офіційні результати виборів, згідно з якими Олександр Лукашенко здобув перемогу з результатом у 80% голосів.

19 серпня за підсумками позачергового дистанційного саміту Євросоюз остаточно відмовився визнати білоруські вибори і закликав провести нове голосування. Від білоруської влади в черговий раз зажадали знайти мирний вихід з політичної кризи і почати діалог з протестувальниками. Запущено процес підготовки персональних санкцій проти білоруських чиновників і силовиків.

Західні сусіди Білорусі, Польща і країни Балтії, з перших днів кризи зайняли ще більш жорстку позицію. В першу чергу, це стосується Литви, яку з Білоруссю пов'язує багатовікова спільна історія. Ще 14 серпня литовський президент Гітанас Науседа заявив, що його країна більше не вважає Лукашенка легітимним главою білоруської держави. А 19 серпня його і зовсім оголосили персона нон-грата в Литві, разом з трьома десятками інших білоруських чиновників.

Справа принципу

На цьому тлі позиція України виглядає набагато більш обережною. 10 серпня президент Володимир Зеленський закликав білоруську владу припинити застосування сили і звільнити всіх затриманих. Глава МЗС Дмитро Кулеба разом з литовським і польським колегами виступив з аналогічною заявою, підкресливши свою готовність стати посередником у вирішенні конфлікту.

Протести в Білорусі набирали хід, з'явилися перші жертви й нові свідчення жорстокості білоруських силовиків. Отже, і заяви європейських країн на адресу Лукашенка ставали все жорсткішими. Україна ж в основному лише закликала сторони конфлікту до "мирного діалогу" і "припинення насильства проти мирних протестувальників".

Причиною такої обережності найчастіше називали історію із затриманими в Білорусі незадовго до виборів бойовиками ПВК Вагнера. Україна відправила офіційний запит на їх екстрадицію і, ймовірно, не хотіла загострювати ситуацію. Але 14 серпня "вагнерівців" передали Росії. Причому українську сторону про це навіть не повідомили – про таке рішення Мінська в Києві дізналися з повідомлення прес-служби російської Генпрокуратури.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Паралельно Лукашенко почав регулярно згадувати Україну серед країн, які нібито розпалюють в Білорусі громадянський конфлікт і прямо втручаються в її внутрішні справи. "Україна, її керівництво, наказують нам провести нові вибори", – заявив білоруський президент 16 серпня.

Звісно, ні про який "наказ" щодо виборів з боку України мови взагалі не було. "Ми обурені тим, що президент дружньої нам держави звинувачує українців у дестабілізації ситуації в Білорусі", – заявили в МЗС 14 серпня. 17 серпня було вирішено відкликати українського посла Ігоря Кизима "для консультацій" у зв'язку з "неприпустимими діями Мінська".

Але ось суто політичні аспекти білоруського конфлікту в Києві коментують дуже обтічно. "МЗС України констатує, що офіційно оприлюднені результати виборів президента Республіки Білорусь не викликають довіри в білоруському суспільстві. Ми в цілому поділяємо позицію, висловлену Європейським Союзом щодо виборів у Білорусі", – заявили в дипломатичному відомстві 15 серпня, не конкретизуючи.

Така акуратність Києва на тлі жорсткої лінії Євросоюзу викликала чимало критики всередині самої України. "Якщо вже не хотілося займати якусь певну позицію в цій історії, тоді треба було би взагалі утриматися від коментарів, заявивши, що "ми вивчаємо ситуацію", – сказав РБК-Україна дипломат і екс-міністр закордонних справ Костянтин Грищенко.

"Наші заяви настільки обтічні, що вони по суті ні про що. Позитиву це не несе. Нічого смертельного, але і нічого, що викликає повагу. Але з часом нам все ж доведеться визначитися, який сигнал ми хочемо продемонструвати світу", – додав він.

Критики здебільшого оперують двома аргументами. Перший – суто ціннісний. Українці у своїй новітній історії двічі виходили на Майдани, як раз відстоюючи своє право на чесні вибори, демократію і свободи. І підтримати сусідній народ в таких прагненнях – справа принципу.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Другий момент – прагматичний. Якщо Київ і далі хоче домагатися від Євросоюзу продовження санкцій проти РФ за її агресію проти України, то було би логічно солідаризуватися з Брюсселем щодо Білорусі. Адже в обох випадках йдеться про порушення загальноприйнятих у цивілізованому світі норм, стандартів і правопорядку.

"Наша позиція непослідовна. Країни ЄС і НАТО пішли одним шляхом в оцінці ситуації в Білорусі, а ми пішли в іншу сторону. Вони розцінять це так, що ми говоримо і пишемо одне, заявляючи про євроінтеграцію, а потім робимо інше", – пояснив виданню екс-посол України в Білорусі Роман Безсмертний.

Вразлива позиція

Лінію поведінки стосовно Білорусі розробляють в Офісі президента, а не в МЗС, підтвердили співрозмовники видання в обох структурах.

"Ми знаходимося в набагато більш вразливій позиції, ніж Євросоюз, ніж, наприклад, Німеччина. У нас з одного боку – Донбас, з іншого – Крим, з третього – Молдова з Придністров'ям, а на півночі – більше тисячі кілометрів кордону з Білоруссю. І у всіх випадках ми маємо справу з одним геополітичним гравцем – Росія позиціонує себе як фактичного "менеджера" ситуації в Білорусі. Тому ми можемо дозволити собі менше, ніж ЄС", – зазначило РБК-Україна джерело в ОП.

За його словами, на Банковій бачать прямий зв'язок між позицією України щодо білоруського конфлікту і діями РФ, зокрема, на Донбасі. І різкий "наїзд" на Лукашенка може обернутися черговою ескалацією на фронті і зривом мирних домовленостей. "Лукашенко, йди! – такого ми не можемо заявити", – додали в ОП.

У свою чергу, співрозмовник видання в дипломатичних колах виділив кілька можливих варіантів реагування України. Це скасування запланованого на жовтень "Форуму регіонів України та Білорусі" в Гродно, заморожування роботи різних двосторонніх груп, припинення співробітництва з питань екстрадиції.

Останнє було би, по суті, дзеркальною відповіддю на демарш офіційного Мінська в історії з видачею "вагнерівців", при тому що білоруські правоохоронці звертаються до українських колег із запитами набагато частіше, ніж навпаки. А ось ідея з відкликанням посла, на думку співрозмовника, несе і негативні моменти – можливо, йому краще би залишатися в Мінську, збирати інформацію на місці, в тому числі і від колег-дипломатів.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Але на Банковій запевняють, що з поінформованістю про те, що відбувається в Білорусі проблем і так немає. А будь-яка співпраця з Мінськом на державному рівні, в тому числі і з масштабних економічних проектів, зараз об'єктивно поставлена на паузу. "Там зараз просто не з ким домовлятися, вони не знають, які в них всіх перспективи", – сказало джерело.

Ще один важливий аспект, який часто піднімається в Україні в контексті білоруських подій – доля мінських переговорів у Тристоронній контактній групі. Через пандемію коронавірусу вони вже багато місяців проходять в дистанційному форматі, хоча прив'язка до місця, хоча би на символічному рівні, залишається. У своїх заявах всі учасники ТКГ регулярно згадують про "мінський формат" та "мінські перемовини".

За інформацією видання, питання перенесення майданчика для переговорів по Донбасу зараз опрацьовується українською владою. Глава української делегації Леонід Кравчук в одному з недавніх інтерв'ю згадав Швецію як можливе місце для переговорів.

Поки що це питання носить суто попередній характер, адже для будь-якої зміни у форматі переговорів потрібна згода РФ. А в Білорусі росіяни, в тому числі і російські спецслужби, фактично відчували себе як вдома – в Швеції або будь-якій іншій європейській країні обстановка буде вже зовсім іншою.

Таким чином, поки що політика України щодо білоруської кризи буде будуватися на закликах до влади обходитися без насильства і йти на діалог з протестувальниками. Крім того, Київ буде давати зрозуміти, що вибори 9 серпня він не визнає, але при цьому підбираючи формулювання.

Втім, за словами співрозмовника на Банковій, багато залежить від подальших заяв білоруської влади щодо України. Якщо градус абсурдних звинувачень на адресу Києва буде наростати, офіційна позиція України теж може стати більш жорсткою, аж до солідаризації з позицією Євросоюзу.

  • 29-04-24 -
    Україна повідомила Єврораду про тимчасовий відступ від конвенції з прав людини: деталі

  • 28-04-24 -
    Заборона ТікТок: чи закриють в Україні популярну мережу

  • 25-04-24 -
    Чи з'являться ТЦК за кордоном та чи будуть вони вручати повістки: відповідь Міноборони

  • 24-04-24 -
    Держдеп США додав телемарафон у звіт щодо порушень прав людини

  • 24-04-24 -
    Марш додому! Як спрацює скасування консульських послуг за кордоном

  • 23-04-24 -
    Допомога США в обмін на російські НПЗ? Чи піде Київ на такий компроміс

  • 22-04-24 -
    Кінець Московському патріархату? Що готує Верховна Рада

  • 12-04-24 -
    "Это делала только одна страна". Как Генштаб убеждал Раду отложить демобилизацию

  • 11-04-24 -
    Верховна Рада проголосувала за зміни до закону про мобілізацію

  • 10-04-24 -
    Демобілізацію прибрали із законопроекту про мобілізацію: що це означає

  • 10-04-24 -
    Законопроєкт про мобілізацію нарешті готовий до розгляду - основні положення

  • 08-04-24 -
    Шантаж на межі фолу: чого домагається Кремль своїми ІПСО на Заході

  • 07-04-24 -
    Посилення мобілізації: у законопроєкт повернули обмеження для ухилянтів, — Фріз

  • 11-03-24 -
    "Капітуляція означає смерть". Українське духовенство відповіло на заяву Папи Римського

  • 09-03-24 -
    Ердоган захотів провести мирний саміт з Росією. Зеленський відповів, що там не місце Москві

  • 06-03-24 -
    Битва за Молдову: здавалося б, до чого тут Україна

  • 05-03-24 -
    Telegram отримав від української влади перелік "потенційно проблемних" каналів, – ЗМІ

  • 02-03-24 -
    РФ злила запис переговорів Бундесверу про знищення Кримського мосту ракетами Taurus – ЗМІ

  • 24-02-24 -
    США уникають серйозних санкцій проти Росії. Bloomberg дізналося причину

  • 22-02-24 -
    Понад 4000 правок: мобілізаційний закон занурюється у весну

  • 21-02-24 -
    Естонія не планує закривати кордон з РФ на час виборів Путіна

  • 19-02-24 -
    Снаряди замість слів. Що Україна чекає від Заходу і як війна змінює політику Європи

  • 17-02-24 -
    А що мені за це буде? Навіщо Путін убив Навального

  • 16-02-24 -
    Зеленський: Ситуація на кордоні з Польщею – це порушення принципів солідарності

  • 12-02-24 -
    Штати на паузі. Чи вистачить Україні зброї та грошей без американської допомоги

  • 09-02-24 -
    В Україні спростували фейкові заяви Путіна

  • 06-02-24 -
    Стеження СБУ за Bihus.Info прокоментував міністр юстиції: Сором за "роботу" спецслужби

  • 05-02-24 -
    Примус та обмеження. Чому законопроєкт про мобілізацію не вирішує проблем з нею

  • 03-02-24 -
    Україна попередила США про намір звільнити Залужного, — WP

  • 01-02-24 -
    Між двома вогнями. Чи звільнить Зеленський Залужного і що стоїть за їхнім конфліктом

  • 31-01-24 -
    Звільнити не можна лишити: чим завершиться істерія навколо Залужного

  • 30-01-24 -
    Українська медіаспільнота поскаржилася послам G7 на тиск і дискредитацію

  • 10-01-24 -
    Україна таки запускає план "Б"? Чи варто чекати на допомогу від США

  • 10-01-24 -
    Змусити чи мотивувати. Чому у владі не можуть домовитися про правила мобілізації

  • 06-01-24 -
    Влада Польщі домовиться з фермерами про припинення блокади кордону з Україною – ЗМІ

  • 05-01-24 -
    Мобілізація в Україні: які штрафи пропонують затвердити для ухилянтів

  • 27-12-23 -
    Залужний прокоментував "мобілізацію 500 тисяч осіб"

  • 26-12-23 -
    Покарання для ухилянтів та повістки на роботі: до Ради внесли законопроєкти про мобілізацію

  • 22-12-23 -
    Страшний сон бригади "Монако": чи реально мобілізувати українців за кордоном

  • 28-11-23 -
    The Guardian: Український уряд вже цього тижня змінить підхід до мобілізації

  • 23-11-23 -
    Україна не робитиме виключень для угорської меншини, щоб відкрити шлях до ЄС – Стефанішина

  • 20-11-23 -
    Чому зросла політична напруга через війну і що буде з допомогою Заходу для України

  • 10-11-23 -
    "Формальні підписання з Путіним": дипломат назвав види переговорів із РФ під час війни

  • 05-11-23 -
    Візит Зеленського до Ізраїля під загрозою: в ЗМІ пояснили причину

  • 28-10-23 -
    Заборона УПЦ МП: все вирішиться до Різдва

  • 14-10-23 -
    Гарантії безпеки для України: чому ізраїльський формат для нас не спрацює

  • 22-07-23 -
    ISW проаналізував, для чого Кремль маніпулює "зерновою угодою"

  • 19-07-23 -
    Росія дала зрозуміти, що арешт Путіна буде "оголошенням війни" – президент ПАР

  • 07-07-23 -
    "Ми не підтримували": у Байдена відреагували на таємні переговори США і РФ щодо України

  • 04-07-23 -
    Кулеба розповів про проблеми з навчанням на F-16

  • 28-05-23 -
    "Не так вони й хочуть миру": Папа Римський відзначився скандальною заявою на адресу України

  • 26-05-23 -
    Невмілий ядерний блеф: як Росія та Білорусь знову шантажують Україну та НАТО

  • 17-03-23 -
    "Підкреслить абсурд": чим загрожує Україні головування РФ в Радбезі ООН, — експерт

  • 11-03-23 -
    Україна відкладає зміни до закону про олігархів, що були вимогою ЄС

  • 19-01-23 -
    Євреї вимагають, щоб Лавров вибачився за порівняння росіян з жертвами Голокосту

  • 25-09-22 -
    Україна скликає Радбез ООН через "референдуми" Росії на окупованих територіях

  • 14-09-22 -
    Грузія може відкрити "другий фонт" проти Росії: названо умову

  • 07-08-22 -
    Загострення на ЗАЕС: Зеленський дорікнув Amnesty International за мовчання

  • 06-08-22 -
    Відірвані від дійсності. Чому Amnesty International не розуміє, як діє українська армія

  • 16-06-22 -
    "Де буде Медведєв за 2 роки - питання". Подоляк відповів на погрози щодо ленд-лізу по газу

  • 06-06-22 -
    Бутусов звинуватив Гайдая у брехні щодо Сєвєродонецька, той відповів

  • 28-05-22 -
    Україна не має місця в ЄС? Зеленський розповів про розбіжності із прем'єром Нідерландів

  • 21-05-22 -
    Зеленський підтвердив, що бійців з "Азовсталі" мають повернути Україні

  • 27-04-22 -
    Зеленський та Путін можуть зустрітися найближчими днями – міністр оборони Туреччини

  • 22-03-22 -
    Подоляк: Переговори з росіянами йдуть постійно, тяжко ламаються стереотипи

  • 21-03-22 -
    Україна не розкриває хід переговорів з Росією

  • 17-03-22 -
    Зеленський звернувся до Шольца: зруйнуйте стіну, допоможіть нам зупинити війну

  • 16-03-22 -
    Лавров о переговорах: Есть определенная надежда на компромисс

  • 09-03-22 -
    Кулеба звернувся до міжанродної спільноти через знеструмлення ЧАЕС: є загроза витоку радіації

  • 01-03-22 -
    ЗМІ дізналися дату нового раунду переговорів щодо війни

  • 14-02-22 -
    На порозі війни чи примус до "Мінська": чого чекати Україні від США та Росії

  • 14-02-22 -
    Вторгнення РФ: Латвія заявила про готовність прийняти біженців з України

  • 05-02-22 -
    Bloomberg помилково написав, що Росія вторглася в Україну. Потім видання вибачилося

  • 04-02-22 -
    YouTube намагався заблокувати канали оточення Медведчука, видалив канали ОРДЛО

  • 04-02-22 -
    Естонія розробила карту готовності на випадок вторгнення Росії в Україну

  • 04-02-22 -
    Росія відповіла Німеччині: забороняє роботу Deutsche Welle

  • 31-01-22 -
    Британія може конфіскувати майно російських олігархів у разі вторгнення РФ в Україну – МЗС

  • 31-01-22 -
    Канада відкликає з України другорядних дипломатів

  • 31-01-22 -
    ЄС готовий до можливої зупинки Росією постачання газу – Боррель

  • 28-01-22 -
    CNN: Зеленський та Байден посперечалися про рівень загрози нападу РФ
  •