Політика > Гострий кут

grominfo.eu

Гарантії безпеки для України: чому ізраїльський формат для нас не спрацює

Субота, 14 жовтня 2023 11:03
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии Напад на Ізраїль та реакція на нього демонструє, як може діяти "ізраїльський формат" гарантій безпеки, коли є повна підтримка — зброєю, ресурсами, політичними заявами, але військово треба покладатися лише на власні сили, а напад стався неочікувано.

Саме такий варіант розглядався для України як тимчасовий, до вступу у НАТО. Фокус запитав експертів, чому потужна підтримка США та країн НАТО не завадила нападу на Ізраїль бойовиків палестинського ісламістського руху ХАМАС 7 жовтня 2023 року.

У травні 2023 року впливове американське видання The Wall Street Journal опублікувало матеріал під заголовком: "Аби допомогти Україні у боротьбі з Росією, союзники шукають модель безпеки на кшталт ізраїльської".

Автори матеріалу зазначають, концепція ізраїльської моделі була вперше розроблена у вересні головою Офісу президента України Андрієм Єрмаком та колишнім генсеком НАТО Андерсом Фог Расмуссеном. "Україні потрібні залізні та міцні гарантії безпеки", — сказав Єрмак виданню. Він впевнений, що такі гарантії повинні залишатися чинними доти, доки Україна не вступить до НАТО.

Обіцянки гарантій безпеки для України

Напередодні Вільнюського саміту НАТО, аналітики та політики розцінили подібні пошуки моделі як варіант замість вступу до НАТО. Дійсно, йшлося про те, що США та країни Альянсу, зокрема, Великобританія, Франція, Німеччина, розглядають альтернативу на період пошуку політичного рішення про вступ — надання Україні безпекових гарантій, які має Ізраїль.

І, дійсно, з Вільнюсу президент Володимир Зеленський привіз запевнення, що Україна матиме безпекові гарантії, узгоджені з державами "Групи семи". Спільну заяву опублікував британський уряд, вказавши на зобов’язання країн G7 продовжити надання "допомоги у сфері безпеки та сучасного військового обладнання на суші, в повітрі та на морі". А президент США Джо Байден, коментуючи домовленості запевнив, що "українська делегація везе додому значну перемогу України у сфері безпеки".

Та що таке ізраїльська модель безпеки?

По-перше, це фінансова підтримка. По-друге, технологічна. І більшість її надходила Ізраїлю від США.

Ізраїль, як і наразі Україна, не є членом НАТО. Але при цьому має досить специфічні, історично обумовлені створенням самої держави на Близькому Сході, відносини з США. Ізраїль — фактично головний партнерів Штатів у регіоні та отримувач великих пакетів військової допомоги після Другої світової війни.

Зокрема, відповідно до однієї з угод США зобов’язані надавати військову допомогу на суму $38 млрд з 2019 по 2028 роки.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Окрім Ізраїлю, є й інші країни, які мають спільні програми та напрацювання в промислово-оборонному напрямку з американцями. Йдеться про тайванську та південнокорейську модель у військово-промисловому сенсі.

При цьому експерти звертають увагу, що, допомагаючи Ізраїлю, США також дбає про свої інтереси глобального виміру. Ізраїль весь час виконує особливі доручення Вашингтона на Близькому Сході, до яких американці не хочуть долучатися. Наприклад, говорять з Росією. Такі ж функції у НАТО виконує, наприклад, Туреччина, яка для спільної мети контролює Босфорську протоку, чорноморський регіон. А також говорить з лідерами тих країн, з якими західний світ не може вести пряму дискусію. Теоретично Україна могла б також в майбутньому бути таким лідером, представником не тільки у Східній Європі, а на Євразійському просторі.

Курс у НАТО — реальна модель для України

Наразі експерти одностайні у тому, що ніяка інша модель безпеки для України не підходить. Та і шукати її не варто: все визначено в українській Конституції — курс на членство у НАТО.

"Те, про що говорили до Вільнюса, і те, що було запропоноване у Вільнюсі, — ніякими гарантіями не є, — продовжує Михайло Гончар. — Це просто черговий варіант Будапештського меморандуму. Тому не випадково зараз усі розмови про них стихли".

Як бачимо, навіть, доволі досконала безпекова ізраїльська модель теж дає збої, бо її всі побачили у дії.

"Так, США направили авіаносну ударну групу ближче до берегів Ізраїлю. Але що вони зроблять проти терористичних угруповань, які діють малими групами? Нічого, — додає президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ". — Ізраїль має діяти власними силами. Їм має допомогти досвід. Як і Україні. Українські сили оборони отримали його впродовж майже десятирічного періоду війни. Він є безцінним з точки зору побудови моделі оборони та забезпечення національної безпеки для країни, яка перебуває на східному фланзі НАТО і по суті кров’ю та жертвами показує, як оптимізувати систему колективної оборони, яка називається НАТО. В цьому випадку Україна може виступити як контриб'ютор безпеки".

Щоправда, експерт констатує: у НАТО цього до кінця не усвідомили.

"Українська модель формується, і її базовий елемент — це тісна співпраця з західними партнерами по НАТО, — додає він. — На фоні цього відбувається удосконалення національної оборони та оборонно-промислового комплексу, аби досягти спроможності, коли основні потреби сил оборони України закриваються за рахунок власних ресурсів та власного оборонно-промислового комплексу. Як і ізраїльську, так і українську модель складно зробити швидко. Ми маємо ситуацію не просто обмеженості ресурсів, а ситуацію, коли нашу ресурсну промислову базу ворог знищує. Це те, чого немає, коли ми беремо до уваги нинішній спалах арабо-ізраїльського конфлікту. Дії ХАМАС носили й носять терористичний характер, залякування. В Україні завдаються удари, спрямовані на враження промислової та транспортної інфраструктури. Тут зовсім інша стратегія і стратегія протидії теж".

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Іншими словами події в Ізраїлі показують, що насправді у випадку реального бойового зіткнення Росії і НАТО, все може виявитись далеко не так, як собі уявляють десь там в Брюсселі чи Вашингтоні. Можна припустити, що Росія і не боїться НАТО, готова вчинити акт агресії проти Альянсу. Звісно, навряд, РФ не буде лобовим чином атакувати Німеччину чи Фінляндію. Але вона може діяти певним гібридним способом, проводячи підривну діяльність, зокрема, у країнах Східної Європи. Звісно, НАТО це не може класифікувати як агресію, коли має бути застосована 5-та стаття договору Північноатлантичного Союзу.

Михайло Гончар переконаний: світ не зміг вчасно та адекватно відреагувати на агресію у Грузії у 2008 році та окупацію Криму у 2014-му, і не зробив висновків. "Альянс зараз займає хибну позицію від, як вони її називають війни в Україні, не говорячи про те, що це війн в Європі", — додає він.

Ілля Куса наголошує, наразі для України надважлива місія — налагодити власне виробництво зброї та домовитися про співпрацю. Таким чином впроваджуючи частину безпекової моделі, про яку йдеться.

"Україні потрібно формувати довіру, аби найсучасніші технології потрапляли на оборонні заводи країни. Ми маємо мати відповідний партнерський капітал, для того, щоб мати можливість такі угоди підписувати", — говорить він. В іншому мати бачення своєї власної безпекової моделі, яка працюватиме на початках у специфічних українських умовах.
Tags:     НАТО      СЕКТОР ГАЗУ      ІЗРАЇЛЬ      США      СИРІЯ      ВІЙНА      ВСУ      ЦАХАЛ      ІЗРАЇЛЬСЬКО-ПАЛЕСТИНСЬКИЙ КОНФЛІКТ

  • 29-04-24 -
    Україна повідомила Єврораду про тимчасовий відступ від конвенції з прав людини: деталі

  • 28-04-24 -
    Заборона ТікТок: чи закриють в Україні популярну мережу

  • 25-04-24 -
    Чи з'являться ТЦК за кордоном та чи будуть вони вручати повістки: відповідь Міноборони

  • 24-04-24 -
    Держдеп США додав телемарафон у звіт щодо порушень прав людини

  • 24-04-24 -
    Марш додому! Як спрацює скасування консульських послуг за кордоном

  • 23-04-24 -
    Допомога США в обмін на російські НПЗ? Чи піде Київ на такий компроміс

  • 22-04-24 -
    Кінець Московському патріархату? Що готує Верховна Рада

  • 12-04-24 -
    "Это делала только одна страна". Как Генштаб убеждал Раду отложить демобилизацию

  • 11-04-24 -
    Верховна Рада проголосувала за зміни до закону про мобілізацію

  • 10-04-24 -
    Демобілізацію прибрали із законопроекту про мобілізацію: що це означає

  • 10-04-24 -
    Законопроєкт про мобілізацію нарешті готовий до розгляду - основні положення

  • 08-04-24 -
    Шантаж на межі фолу: чого домагається Кремль своїми ІПСО на Заході

  • 07-04-24 -
    Посилення мобілізації: у законопроєкт повернули обмеження для ухилянтів, — Фріз

  • 11-03-24 -
    "Капітуляція означає смерть". Українське духовенство відповіло на заяву Папи Римського

  • 09-03-24 -
    Ердоган захотів провести мирний саміт з Росією. Зеленський відповів, що там не місце Москві

  • 06-03-24 -
    Битва за Молдову: здавалося б, до чого тут Україна

  • 05-03-24 -
    Telegram отримав від української влади перелік "потенційно проблемних" каналів, – ЗМІ

  • 02-03-24 -
    РФ злила запис переговорів Бундесверу про знищення Кримського мосту ракетами Taurus – ЗМІ

  • 24-02-24 -
    США уникають серйозних санкцій проти Росії. Bloomberg дізналося причину

  • 22-02-24 -
    Понад 4000 правок: мобілізаційний закон занурюється у весну

  • 21-02-24 -
    Естонія не планує закривати кордон з РФ на час виборів Путіна

  • 19-02-24 -
    Снаряди замість слів. Що Україна чекає від Заходу і як війна змінює політику Європи

  • 17-02-24 -
    А що мені за це буде? Навіщо Путін убив Навального

  • 16-02-24 -
    Зеленський: Ситуація на кордоні з Польщею – це порушення принципів солідарності

  • 12-02-24 -
    Штати на паузі. Чи вистачить Україні зброї та грошей без американської допомоги

  • 09-02-24 -
    В Україні спростували фейкові заяви Путіна

  • 06-02-24 -
    Стеження СБУ за Bihus.Info прокоментував міністр юстиції: Сором за "роботу" спецслужби

  • 05-02-24 -
    Примус та обмеження. Чому законопроєкт про мобілізацію не вирішує проблем з нею

  • 03-02-24 -
    Україна попередила США про намір звільнити Залужного, — WP

  • 01-02-24 -
    Між двома вогнями. Чи звільнить Зеленський Залужного і що стоїть за їхнім конфліктом

  • 31-01-24 -
    Звільнити не можна лишити: чим завершиться істерія навколо Залужного

  • 30-01-24 -
    Українська медіаспільнота поскаржилася послам G7 на тиск і дискредитацію

  • 10-01-24 -
    Україна таки запускає план "Б"? Чи варто чекати на допомогу від США

  • 10-01-24 -
    Змусити чи мотивувати. Чому у владі не можуть домовитися про правила мобілізації

  • 06-01-24 -
    Влада Польщі домовиться з фермерами про припинення блокади кордону з Україною – ЗМІ

  • 05-01-24 -
    Мобілізація в Україні: які штрафи пропонують затвердити для ухилянтів

  • 27-12-23 -
    Залужний прокоментував "мобілізацію 500 тисяч осіб"

  • 26-12-23 -
    Покарання для ухилянтів та повістки на роботі: до Ради внесли законопроєкти про мобілізацію

  • 22-12-23 -
    Страшний сон бригади "Монако": чи реально мобілізувати українців за кордоном

  • 28-11-23 -
    The Guardian: Український уряд вже цього тижня змінить підхід до мобілізації

  • 23-11-23 -
    Україна не робитиме виключень для угорської меншини, щоб відкрити шлях до ЄС – Стефанішина

  • 20-11-23 -
    Чому зросла політична напруга через війну і що буде з допомогою Заходу для України

  • 10-11-23 -
    "Формальні підписання з Путіним": дипломат назвав види переговорів із РФ під час війни

  • 05-11-23 -
    Візит Зеленського до Ізраїля під загрозою: в ЗМІ пояснили причину

  • 28-10-23 -
    Заборона УПЦ МП: все вирішиться до Різдва

  • 22-07-23 -
    ISW проаналізував, для чого Кремль маніпулює "зерновою угодою"

  • 19-07-23 -
    Росія дала зрозуміти, що арешт Путіна буде "оголошенням війни" – президент ПАР

  • 07-07-23 -
    "Ми не підтримували": у Байдена відреагували на таємні переговори США і РФ щодо України

  • 04-07-23 -
    Кулеба розповів про проблеми з навчанням на F-16

  • 28-05-23 -
    "Не так вони й хочуть миру": Папа Римський відзначився скандальною заявою на адресу України

  • 26-05-23 -
    Невмілий ядерний блеф: як Росія та Білорусь знову шантажують Україну та НАТО

  • 17-03-23 -
    "Підкреслить абсурд": чим загрожує Україні головування РФ в Радбезі ООН, — експерт

  • 11-03-23 -
    Україна відкладає зміни до закону про олігархів, що були вимогою ЄС

  • 19-01-23 -
    Євреї вимагають, щоб Лавров вибачився за порівняння росіян з жертвами Голокосту

  • 25-09-22 -
    Україна скликає Радбез ООН через "референдуми" Росії на окупованих територіях

  • 14-09-22 -
    Грузія може відкрити "другий фонт" проти Росії: названо умову

  • 07-08-22 -
    Загострення на ЗАЕС: Зеленський дорікнув Amnesty International за мовчання

  • 06-08-22 -
    Відірвані від дійсності. Чому Amnesty International не розуміє, як діє українська армія

  • 16-06-22 -
    "Де буде Медведєв за 2 роки - питання". Подоляк відповів на погрози щодо ленд-лізу по газу

  • 06-06-22 -
    Бутусов звинуватив Гайдая у брехні щодо Сєвєродонецька, той відповів

  • 28-05-22 -
    Україна не має місця в ЄС? Зеленський розповів про розбіжності із прем'єром Нідерландів

  • 21-05-22 -
    Зеленський підтвердив, що бійців з "Азовсталі" мають повернути Україні

  • 27-04-22 -
    Зеленський та Путін можуть зустрітися найближчими днями – міністр оборони Туреччини

  • 22-03-22 -
    Подоляк: Переговори з росіянами йдуть постійно, тяжко ламаються стереотипи

  • 21-03-22 -
    Україна не розкриває хід переговорів з Росією

  • 17-03-22 -
    Зеленський звернувся до Шольца: зруйнуйте стіну, допоможіть нам зупинити війну

  • 16-03-22 -
    Лавров о переговорах: Есть определенная надежда на компромисс

  • 09-03-22 -
    Кулеба звернувся до міжанродної спільноти через знеструмлення ЧАЕС: є загроза витоку радіації

  • 01-03-22 -
    ЗМІ дізналися дату нового раунду переговорів щодо війни

  • 14-02-22 -
    На порозі війни чи примус до "Мінська": чого чекати Україні від США та Росії

  • 14-02-22 -
    Вторгнення РФ: Латвія заявила про готовність прийняти біженців з України

  • 05-02-22 -
    Bloomberg помилково написав, що Росія вторглася в Україну. Потім видання вибачилося

  • 04-02-22 -
    YouTube намагався заблокувати канали оточення Медведчука, видалив канали ОРДЛО

  • 04-02-22 -
    Естонія розробила карту готовності на випадок вторгнення Росії в Україну

  • 04-02-22 -
    Росія відповіла Німеччині: забороняє роботу Deutsche Welle

  • 31-01-22 -
    Британія може конфіскувати майно російських олігархів у разі вторгнення РФ в Україну – МЗС

  • 31-01-22 -
    Канада відкликає з України другорядних дипломатів

  • 31-01-22 -
    ЄС готовий до можливої зупинки Росією постачання газу – Боррель

  • 28-01-22 -
    CNN: Зеленський та Байден посперечалися про рівень загрози нападу РФ

  • 25-01-22 -
    Поїхати не можна залишитися: чому США та Британія евакуювали дипломатів
  •