Економіка > Думки

grominfo.eu

Інвестиції в газовидобуток і «няньки» з автоматами

Неділя, 02 серпня 2020 16:03
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии НАБУ паралізувало роботу великого українського платника податків, розшукуючи документи по угоді часів президентства Порошенка. Йдеться про прозору купівлю газодобувної компанії за ринковою ціною.

Але замість звернення за документами до продавця, або в центральний офіс компанії в Лондоні детективи НАБУ вдерлися з обшуками не за адресою - в представництва компанії в Києві і в селі під Полтавою.

Історія розпочалась у 2014 році, коли частково державна компанія "Укрнафта" (50% + 1 належить державі, а 42% акцій - структурам бізнесмена Ігоря Коломойського) втратила спеціальний дозвіл на розробку Свістунківсько-Червонолуцького газоконденсатного родовища. Це крупне родовище навіть за світовими мірками: підтверджені запаси вуглеводнів на ділянці становлять 4,9 млрд куб. м природного газу і 0,86 млн т газоконденсату. У 2017 році Державна служба геології та надр України без проведення аукціону передала дозвіл на розробку і експлуатацію родовища компанії "Аркона Газ-Енергія" терміном на 20 років. Згідно з повідомленнями ЗМІ, компанія була пов'язана з найближчим оточенням п'ятого президента України Петра Порошенка.

Продовження історія отримала у березні 2020 року, коли британська нафтогазова компанія Enwell Energy plc (колишня Regal Petroleum plc) придбала за $8,63 млн "Аркона Газ-Енергія". Але цього разу купівля була прозора та ринкова, а відповідне повідомлення про угоду було оприлюднено на сайті Лондонської фондової біржі, де торгуються акції Enwell Energy. Центральний офіс компанії знаходиться в Лондоні, вона входить до групи компаній Smart Energy групи "Смарт-Холдинг". У Києві та селі Яхники Полтавської області знаходяться представництва Enwell Energy.

І ось цього тижня - 30 липня 2020 року детективи Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) прийшли з обшуком в київський офіс компанії Smart Energy Ще один обшук проводили в селі Яхники Полтавської області. За інформацією «Апострофа», обшуки проводилися на підставі ухвали слідчого судді Антикорупційного суду в рамках досудового розслідування у кримінальному провадженні щодо законності видачі в 2017 році спеціального дозволу на видобуток вуглеводнів компанії "Аркона Газ-Енергія". Кримінальне провадження за корупційною складовою було відкрито НАБУ ще в березні 2018 року.

Не за адресою

Як розповів виданню генеральний директор Smart Energy Сергій Глазунов, детективи НАБУ шукали документи про угоду з купівлі "Аркона Газ-Енергія" компанією Enwell Energy.

"Як ми розуміємо, у НАБУ є якісь претензії до посадових осіб Госгеонадра і "Аркона Газ-Енергія". НАБУ розглядає законність отримання даною компанією ліцензії на видобуток вуглеводнів кілька років тому. Правоохоронцям потрібні були документи, що стосуються угоди, про що вони робили попередній запит. Не зовсім зрозумілий зв'язок між отриманням ліцензії, діями посадових осіб Госгеонадр, "Аркони" і недавньою угодою. Але ми завчасно попередили представників НАБУ, що всі документи, як і належить, знаходяться у володінні лондонській Enwell Energy. Куди правоохоронцям і варто звертатися. Компанії, які знаходяться в київському офісі і в Полтавській області, не є сторонами угоди", - розповів "Апострофу" Глазунов.

Тобто, НАБУ заздалегідь повідомили, що затребуваними документами компанія не володіє. Навіть підказали, де їх можна попросити. Важливо зазначити, що Кримінальний процесуальний кодекс України вказує, що підставою для проведення санкціонованого обшуку є неможливість отримати в добровільному порядку доступ до речей, документів або відомостей. Проте, НАБУ, володіючи цією інформацією, вдалося до крайнього заходу - обшуків, які на цілий день заблокували діяльність всієї групи компаній.

Обшуки на активі одного з найбільших платників податків України викликали резонанс в ЗМІ. Але в НАБУ так і не завдали собі клопоту офіційно пояснити, чим були викликані слідчі дії. До слова, за перше півріччя 2020 року компанії групи Smart Energy перерахували в бюджет 519,4 млн гривень податків. Прості підрахунки вказують, що формально день простою обійшовся майбутнім платежах до бюджету в понад два мільйони гривень. Для порівняння, в державному бюджеті на потреби НАБУ виділено 1,04 млрд гривень.

Хто оплатить?

Виникає питання про адекватність діяльності антикорупційних органів. Детективи НАБУ звертаються в Антикорупційний суд, який погоджує клопотання на обшук з елементарних речей. Якщо на офіційний запит повідомляють, що розшукуваного документа у компанії немає, і підказують, де його можна запитати. Очевидно, що вартість міжнародної кур'єрської доставки буде в рази дешевшою, ніж блокування роботи великого підприємства, оплата роботи співробітників НАБУ, транспортні витрати на виїзд в полтавське село. Можна було попросити зробити це представників Smart Energy. Угода з купівлі "Аркона Газ-Енергія" компанією Enwell Energy проходила публічно, значить копія договору повинна бути у представників продавця. Їх прізвища також відомі - Ігор Мичко, Олександр Нещотний, Дмитро Волонець і Олег Ольховий.

Також існує механізм звернення про надання міжнародної правоохоронної допомоги. Україна ще в 2001 році ратифікувала Європейську конвенцію про взаємну допомогу у кримінальних справах. Але, для запиту британським колегам необхідно обґрунтувати доказове значення такої дії. З урахуванням того, що в НАБУ не змогли написати запит в лондонський офіс Enwell Energy, є сумніви, що це зможуть зробити.

Якщо скласти все вищеперелічене, виникає запитання - а скільки інвестору вартує подібна "няня" в особі правоохоронних органів? Наскільки керівництво НАБУ і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ефективно витрачає державні кошти, виділені на їх діяльність? Чи готові вони відшкодувати кошти в бюджет в разі неефективного використання?

Примітно, що 1 липня Окружний адміністративний суд Києва визнав недійсним дозвіл, виданий "Аркона Газ-Енергія" на розробку Свістунківсько-Червонолуцького родовища. 6 липня Enwell Energy офіційно заявила, що оскаржить рішення Окружного адмінсуду. Справа перебувала на розгляді суду з жовтня 2019 року, а позови були подані юристами Коломойського. Одіозний бізнесмен не може змиритися з тим, що газове родовище було відібрано і передано структурам, близьким до Порошенка. Можна припустити, що судове рішення і наступні обшуки якось пов'язані між собою. Правоохоронні органи відмінно навчилися проводити атаку на бізнес. Яскравий приклад - обшуки в компанії "Еконія" (дитяче харчування), які називають рейдерством .
Tags:     НАБУ      Укрнафта      Петро Порошенко      газ

  • 12-08-24 -
    The Economist порахував, скільки Путін ще зможе фінансово підтримувати війну — результат тривожний

  • 15-06-24 -
    Нові санкції США спричинили в Росії паніку

  • 13-06-24 -
    НБУ оцінив нові фінансові санкції США проти Росії

  • 18-04-24 -
    Звільняти будуть частіше, ніж наймати: у яких сферах плануються масштабні скорочення

  • 07-03-24 -
    РФ може воювати з Україною з нинішньою інтенсивністю щонайменше два роки, - розвідка Литви

  • 21-02-24 -
    В уряді Польщі занепокоєні, що через українське зерно вони втрачають німецький ринок

  • 08-02-24 -
    Мирний атом по-українські: чи потрібні нашій країні нові ядерні реактори

  • 18-12-23 -
    Глава МВФ попередила про проблеми для економіки України у разі затримки допомоги Заходу

  • 24-11-23 -
    Страйк на кордонах: скільки втратить економіка України і що обіцяють заблокованим водіям

  • 05-09-23 -
    Зернова ініціатива: Ердоган закликав Україну "пом'якшити підхід" для поновлення угоди

  • 17-08-23 -
    Британська розвідка оцінила здатність України пройти опалювальний сезон під обстрілами

  • 25-07-23 -
    Ціни на алкоголь різко зростуть: чому влада йде на такий крок

  • 09-06-23 -
    Ігор Черкаський про необхідність внесення рф до “чорного списку” FATF: "Це захистить глобальну фінансову безпеку"

  • 22-01-23 -
    Чим ризикує Європа під час розширення санкцій проти російської нафти

  • 06-01-23 -
    Нафта дорожчає другий день поспіль: що вплинуло на світові ціни

  • 27-12-22 -
    Росія може нашкодити: міністр енергетики розповів, чи будуть українці зі світлом у Новий рік

  • 22-12-22 -
    Газ Путіна. Навіщо Європі та Україні стеля цін на російський газ

  • 31-10-22 -
    У Раді назвали втрати економіки від масштабних повітряних тривог по всій Україні

  • 23-10-22 -
    Ігор Черкаський: Настав час накласти санкції на росію як на терористичну державу, якою вона стала

  • 24-09-22 -
    Що буде з цінами на бензин після повернення акцизів: прогноз Мінекономіки

  • 20-09-22 -
    Дефіцит не загрожує? Чи вистачить українцям пшениці у 2023 році

  • 06-09-22 -
    Ердоган вважає, що в енергетичній кризі винна сама Європа

  • 23-08-22 -
    В ОП назвали суму екстреної допомоги Україні на відновлення зруйнованих об'єктів

  • 14-07-22 -
    Трюдо прокоментував передачу турбіни для ПП-1

  • 09-07-22 -
    Підвищення тарифів на залізничні вантажні перевезення знищує аграріїв, - УЗА

  • 09-07-22 -
    Війна Росії проти України - це шок для світової економіки, - глава МЗС Франції

  • 05-07-22 -
    Ціни на нафту відновили зростання: що стало причиною

  • 04-07-22 -
    Лондон виступає за передачу Україні конфіскованих активів РФ - ЗМІ

  • 22-06-22 -
    РФ може припинити постачання газу ЄС взимку - МЕА

  • 04-06-22 -
    Війна РФ проти України спричинила тривимірну глобальну кризу – Генсек ООН

  • 26-04-22 -
    S&P: Економіка Росії повернеться до рівнів 2021 року за 10 років, України – за 5 років

  • 18-04-22 -
    Зеленський вимагає нових санкцій за "рубльову окупацію" півдня України

  • 16-04-22 -
    "Путінфляція". Посол України назвав зростання цін у Європі платою за свободу

  • 16-04-22 -
    МВФ: Війна в Україні позначиться майже на 150 країнах

  • 05-04-22 -
    Перехід на розрахунки в рублях викине російських експортерів зі світових ринків

  • 04-04-22 -
    Чому закон про конфіскацію майна росіян в Україні може виявитись нелегітимним: відповідь експерта

  • 18-02-22 -
    Україна має всі підстави клопотати про списання зовнішнього боргу - Юлія Тимошенко

  • 15-02-22 -
    Бережіть нерви. Що стоїть за панікою на фінансових ринках і коли вона закінчиться

  • 09-02-22 -
    Об’єднаний податок на працю зі ставкою 20%: перспективи, можливості, наслідки

  • 04-02-22 -
    Угода про ЗВТ із Туреччиною: що в результаті отримає економіка України

  • 27-01-22 -
    Примус до фіскалізації. Навіщо влада заганяє ФОПів у кут

  • 25-01-22 -
    Через цілеспрямовані дії проти великих іноземних інвесторів Україна перестає бути інвестиційно привабливою – економіст

  • 25-01-22 -
    Є план "Б". Шмигаль сказав, чи зможе Україна закупити газ у випадку припинення транзиту

  • 17-01-22 -
    Головний "імпорт": чому зростають ціни на продукти в Україні

  • 15-01-22 -
    В Україні раптово можуть подешевшати важливі продукти: що відбувається

  • 12-01-22 -
    Шокові ціни "з'їдають" доходи: чому в Україні злетіла вартість продуктів і що з цим робити

  • 08-01-22 -
    Експерти розповіли, які професії будуть популярними у 2022 році

  • 04-01-22 -
    В урядовому агропрогнозі не врахували ключові чинники впливу на українське господарство — Мартинюк

  • 03-01-22 -
    У "Нафтогазу" немає грошей на купівлю імпортного газу, необхідного для проходження першого кварталу 2022 року – Коболєв

  • 23-12-21 -
    Електрику від початку опалювального сезону відключали кожному четвертому українцю, - опитування

  • 20-12-21 -
    В Україні через ціни на газ можуть серйозно подорожчати багато товарів – експерт

  • 17-12-21 -
    Федоров про продаж "Дії": Рано чи пізно ми прийдемо до етапу, коли наш підхід до побудови цифрової держави перейматимуть інші Більше читайте тут: https://gordonua.com/ukr/news/society/fedorov-pro-prodazh-diji-rano-chi-pizno-mi-prijdemo-do-etapu-koli-

  • 08-11-21 -
    Коболєв: Скасування санкцій щодо "Північного потоку-2" з боку США пов'язано з "обнуленням" корпоративної реформи "Нафтогазу"

  • 04-11-21 -
    Кому я винен - ​​всім прощаю: чи загрожує Україні дефолт

  • 28-10-21 -
    Доведеться чекати кілька років: коли в Україні може запрацювати система накопичувальної пенсії

  • 18-10-21 -
    Зеленський: В Україні достатньо газу для споживачів за нормальними цінами

  • 07-10-21 -
    Газ з Росії в обхід України: хто винен і що робити

  • 05-10-21 -
    Міністр фінансів неприємно вражений конфліктом держбанку зі "Схемами"

  • 04-10-21 -
    Піар депутатів на субвенціях дискредитує реформу децентралізації – аналітик

  • 01-10-21 -
    Ми в боргах, як у шовках, але дуже горді, щоб домовлятися - Геннадій Друзенко

  • 29-09-21 -
    Війна регуляторів: чому Україна втратила баланс між захистом ринку та споживача

  • 22-09-21 -
    НБУ назвав чинники зростання української економіки

  • 21-09-21 -
    На стежці війни. Як команда Зеленського хоче боротися з олігархами

  • 15-09-21 -
    Не потрібно вигадувати нові велосипеди: як Зеленському уникнути тарифних бунтів

  • 13-08-21 -
    Платити за сусіда: як комунальники на рівному місці "доять" українців

  • 04-08-21 -
    Міністр: Зарплати зростають удвічі швидше, ніж ціни

  • 29-07-21 -
    Передчуття "енергетичної війни": чи збереже Україна транзит російського газу

  • 27-07-21 -
    Подорожчання електроенергії в Україні: якою може бути ціна для тих, хто витрачає багато

  • 26-07-21 -
    Економіка має бути ризиковою: які рецепти розвитку пропонує віце-прем’єр Любченко

  • 25-07-21 -
    Вітренко проти невигідних закупівель газу з РФ, "Газпром" пояснив слова Міллера

  • 23-07-21 -
    Відверта халтура великого дорожнього будівництва

  • 21-07-21 -
    Дитячі ігри на дорослі теми: чому уряд України обманює про переговори з МВФ

  • 17-07-21 -
    Вітренко: Меркель вдалося переконати в загрозі від ПП-2

  • 13-07-21 -
    Держфінанси після кризи: розвиток чи стагнація?

  • 12-07-21 -
    "Північний потік-2": позиція Німеччини залишається незмінною

  • 12-07-21 -
    Коболєв пояснив премії керівництва "Нафтогазу" в 2020 році

  • 10-07-21 -
    "Поки це виглядає як рейдерське захоплення держвласності", - глава Держаудитслужби Пліс про позицію наглядової ради Нафтогазу

  • 07-07-21 -
    Польща вимиває робочу силу з України: чим це загрожує

  • 03-06-21 -
    Зарегулировать в «тень»

  • 31-05-21 -
    Наглядова рада розбрату: за що критикують "кураторів" Нафтогазу
  •