Економіка > Думки

grominfo.eu

Ціни на алкоголь різко зростуть: чому влада йде на такий крок

Вівторок, 25 липня 2023 12:13
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии Для багатьох українців алкоголь стане недоступним

Уряд планує підвищити ціни на алкогольну продукцію. Як очікується, найбільше подорожчають вина, але й інші напої для українців будуть недешевими.

Товар не для всіх

В Україні можуть значно подорожчати алкогольні напої. Це випливає із проєкту постанови уряду, який підготувало Міністерство економіки.

"Враховуючи зміни, які відбулись у соціально-економічній і податковій сферах, зокрема: зростання витратної складової цін (сировина, комплектуючі, енергоносії, витрати на оплату праці тощо), а також зміну з 01.03.2022 ставок акцизного податку на алкогольні напої, розмір мінімальних цін не відповідає реальним витратам суб’єктів господарювання на виробництво та реалізацію алкогольних напоїв і потребує коригування", - йдеться в пояснювальній записці до документа.

Згідно з проєктом постанови, ціни на коньяк та бренді пропонується підвищити на 11-12%, на горілку та лікеро-горілчані вироби - на 13%. Віскі, ром та джин мають подорожчати на 25%.

Зростання цін на ігристі вина та газовані винні напої очікується на рівні 28%. На поціновувачів інших вин чекає вкрай неприємна новина, оскільки вони мають подорожчати на цілих 62%. Ціни на сидри, перрі, вермут та інші зброжені напої міцністю до 22% підскочать на 61-71%.

Таким чином, якщо сьогодні пляшка вітчизняного коньяку коштує у супермаркеті, наприклад, 200 гривень, вона у разі збільшення мінімальних цін подорожчає до 220-225 гривень. Горілка, ціна якої поки що 100 гривень, коштуватиме відповідно 113 гривень.

А ось пляшка вина подорожчає з тих самих 100 гривень уже до 160 гривень і більше. Якщо ж ціна вина становить 200 гривень за пляшку, то можна в перспективі очікувати на її збільшення до 325 гривень. А у випадку з вермутом – до 340 гривень.

В усьому винна інфляція

Питання, яке цікавить багатьох - для чого знадобилося піднімати ціни на алкогольну продукцію, причому в деяких випадках так суттєво?

Відомо, що досить часто підвищення мінімальних цін на алкоголь відбувається одночасно з підвищенням акцизів, оскільки саме вони становлять більшу частину кінцевої вартості таких товарів. Проте акцизи було збільшено ще у березні 2022 року (в середньому на 5%). І найближчим часом їх чергове підняття не передбачається, розповів "Апострофу" перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк.

"Ми свідомо вирішили не підвищувати акцизи на алкогольні та тютюнові вироби цього року, так само як і інші податки, - сказав нардеп. - Наша позиція була такою: ми вдячні бізнесу за сумлінну роботу в найважчих умовах війни, і як крок назустріч не будемо збільшувати податковий тиск, щоб дати можливість підприємствам нормально працювати".

За словами Железняка, головною причиною підвищення цін на алкогольні напої є висока інфляція (у 2022 році вона склала 26,6%, а цього року, як очікується, буде на рівні близько 15%). Зокрема, ціни зросли на сировину та матеріали для виробництва такої продукції, до того ж девальвація гривні зробила суттєво дорожчими імпортні складові.

"Як результат, виробництво легальної продукції, виробленої зі сплатою податків, стало суттєво дорожчим. І сумлінні виробники звернулися, у тому числі, і до Верховної Ради, з проханням підвищити мінімальні ціни реалізації для того, щоб зрівняти позиції з нелегальними, - каже депутат. - Саме тому з ініціативи бізнесу у нещодавно ухваленому законі про введення цифрової акцизної марки з'явилося перехідне положення, яке зобов'язує Кабінет міністрів провести чергове підвищення мінімальних цін на алкогольну продукцію".

Вдаримо цінами по контрафакту

Як сказав у розмові з виданням керівник аналітичного напряму мережі "АНТС" Ілля Несходовський, встановлення мінімальних цін на алкогольну продукцію є способом боротьби з контрафактом.

"Мінімальна ціна враховує всі витрати на виробництво напоїв, а також усі податки та акцизи, які з них сплачуються. Таким чином, якщо виробник продає товар нижче за цю ціну, це автоматично означає, що він ухиляється від сплати податків", - пояснив експерт.

За його словами, коли податкові органи починають фіксувати збільшення на ринку частки контрафактної продукції, уряд зазвичай підвищує мінімальну ціну для того, щоб зробити контрафакт менш привабливим для споживача.

Як було зазначено вище, основні бюджетні доходи від продажу алкогольних напоїв забезпечуються за рахунок акцизів, проте, нагадаємо, найближчим часом їх збільшення не передбачається.

З іншого боку, чим вища ціна того чи іншого товару чи тієї чи іншої послуги, тим більше відрахування до бюджету у вигляді ПДВ, який в Україні становить 20% (у разі вина, наприклад, до підвищення цін ПДВ у ціні пляшці 100 гривень становить 20 гривень, після подорожчання до 160 гривень він уже буде 32 гривні).

Зрозуміло, що додаткові кошти для державної скарбниці зайвими не будуть.

Проте, як вважає колишній нардеп, експерт із соціальних питань Андрій Павловський, цей захід навряд чи реально дасть змогу поповнити бюджет.

Точних прогнозів уряд, швидше за все, не має. Зазвичай він діє шляхом проб - впроваджує якесь обмеження і дивиться, що з цього вийде. Якщо результату немає, пробує ще щось", – пояснив він.

Тато менше пити не буде

А ось до чого підвищення цін на алкоголь точно не призведе, то це до того, що українці питимуть менше.

"Жодні заборонні заходи в цій сфері ніколи не давали результату, - нагадує Андрій Павловський . - Навіть американський "сухий закон" призвів не до масової тверезості, а до колосального зростання злочинності та збагачення мафіозних кланів".

Тут не можна не згадати старий анекдот про те, чи буде тато менше пити у зв'язку з подорожчанням горілки – ні, не буде. Натомість решта членів сім'ї будуть менше їсти.

Анекдот цей сплив у мережі під час обговорення згаданого проєкту постанови Кабміну про підвищення цін на спиртні напої.

Дискусія, слід зазначити, проходить досить жваво. При цьому окрім звичайних у подібних випадках прокльонів загального характеру на адресу влади, а також не менш частої згадки про корупцію серед можновладців, vox populi містить і більш здорові судження.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Справді, після підвищення цін багатьом українцям алкогольні напої стануть ще менш доступними, ніж зараз.

Не йдеться, боронь боже, про пропаганду пияцтва та алкоголізму. Однак, якщо дана продукція легально продається, то вона також легально купується і споживається.

Зрештою, дуже правильно випити стопку горілки за упокій солдата, який загинув від ворожої кулі, або цивільного, що став жертвою ворожого ракетного обстрілу.

Бути чи не бути

Крім того, незважаючи на те, що однією з причин підвищення цін на алкогольну продукцію є необхідність боротьби з контрафактом, може статися прямо протилежне – люди переходитимуть на саморобне, а також підробне виробництво, про що відверто пишуть у мережі.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


До речі, цікавою і доволі несподіваною виявилася заява голови парламентського податкового комітету Данила Гетманцева (відомого різними ініціативами щодо підвищення податків та інших платежів), який в одному з недавніх телеефірів сказав, що різке підвищення цін на підакцизні товари – такі як алкоголь та цигарки – може активізувати "тіньовий" ринок.

"Якщо ми не будемо поступово збільшувати ціни на алкоголь та тютюнові вироби, то ризик того, що в "тіні" опиниться дуже велика частина ринку, дуже високий", - сказав він.

В будь якому разі, постанова про підвищення цін на алкоголь ще не прийнята і поки що винесена на публічне обговорення.

Окрім того, зараз сторінка із повідомленням про нього на сайті Мінекономіки відсутня.

Не виключено, звичайно, що уряд передумав приймати таке непопулярне серед громадян рішення, хоча, чесно кажучи, у це слабо віриться. Тим більше, що таке підвищення цін передбачено прийнятим раніше законом.

Тому, цілком можливо, на одному із засідань Кабміну ця постанова в буденній обстановці буде ухвалена серед інших документів, поданих на розгляд уряду. Ну а ми зрозуміємо, що воно набуло чинності, вже дивлячись на цінник у супермаркеті, обираючи пляшку шампанського на річницю весілля, коньяку – на захист диплома чи дисертації, чи горілки – щоби згадати героя, який загинув на цій жорстокій війні.
Tags:     акциз      алкоголь      вино      ціни      ПДВ      постанова      контрафакт      газ

  • 18-04-24 -
    Звільняти будуть частіше, ніж наймати: у яких сферах плануються масштабні скорочення

  • 07-03-24 -
    РФ може воювати з Україною з нинішньою інтенсивністю щонайменше два роки, - розвідка Литви

  • 21-02-24 -
    В уряді Польщі занепокоєні, що через українське зерно вони втрачають німецький ринок

  • 08-02-24 -
    Мирний атом по-українські: чи потрібні нашій країні нові ядерні реактори

  • 18-12-23 -
    Глава МВФ попередила про проблеми для економіки України у разі затримки допомоги Заходу

  • 24-11-23 -
    Страйк на кордонах: скільки втратить економіка України і що обіцяють заблокованим водіям

  • 05-09-23 -
    Зернова ініціатива: Ердоган закликав Україну "пом'якшити підхід" для поновлення угоди

  • 17-08-23 -
    Британська розвідка оцінила здатність України пройти опалювальний сезон під обстрілами

  • 09-06-23 -
    Ігор Черкаський про необхідність внесення рф до “чорного списку” FATF: "Це захистить глобальну фінансову безпеку"

  • 22-01-23 -
    Чим ризикує Європа під час розширення санкцій проти російської нафти

  • 06-01-23 -
    Нафта дорожчає другий день поспіль: що вплинуло на світові ціни

  • 27-12-22 -
    Росія може нашкодити: міністр енергетики розповів, чи будуть українці зі світлом у Новий рік

  • 22-12-22 -
    Газ Путіна. Навіщо Європі та Україні стеля цін на російський газ

  • 31-10-22 -
    У Раді назвали втрати економіки від масштабних повітряних тривог по всій Україні

  • 23-10-22 -
    Ігор Черкаський: Настав час накласти санкції на росію як на терористичну державу, якою вона стала

  • 24-09-22 -
    Що буде з цінами на бензин після повернення акцизів: прогноз Мінекономіки

  • 20-09-22 -
    Дефіцит не загрожує? Чи вистачить українцям пшениці у 2023 році

  • 06-09-22 -
    Ердоган вважає, що в енергетичній кризі винна сама Європа

  • 23-08-22 -
    В ОП назвали суму екстреної допомоги Україні на відновлення зруйнованих об'єктів

  • 14-07-22 -
    Трюдо прокоментував передачу турбіни для ПП-1

  • 09-07-22 -
    Підвищення тарифів на залізничні вантажні перевезення знищує аграріїв, - УЗА

  • 09-07-22 -
    Війна Росії проти України - це шок для світової економіки, - глава МЗС Франції

  • 05-07-22 -
    Ціни на нафту відновили зростання: що стало причиною

  • 04-07-22 -
    Лондон виступає за передачу Україні конфіскованих активів РФ - ЗМІ

  • 22-06-22 -
    РФ може припинити постачання газу ЄС взимку - МЕА

  • 04-06-22 -
    Війна РФ проти України спричинила тривимірну глобальну кризу – Генсек ООН

  • 26-04-22 -
    S&P: Економіка Росії повернеться до рівнів 2021 року за 10 років, України – за 5 років

  • 18-04-22 -
    Зеленський вимагає нових санкцій за "рубльову окупацію" півдня України

  • 16-04-22 -
    "Путінфляція". Посол України назвав зростання цін у Європі платою за свободу

  • 16-04-22 -
    МВФ: Війна в Україні позначиться майже на 150 країнах

  • 05-04-22 -
    Перехід на розрахунки в рублях викине російських експортерів зі світових ринків

  • 04-04-22 -
    Чому закон про конфіскацію майна росіян в Україні може виявитись нелегітимним: відповідь експерта

  • 18-02-22 -
    Україна має всі підстави клопотати про списання зовнішнього боргу - Юлія Тимошенко

  • 15-02-22 -
    Бережіть нерви. Що стоїть за панікою на фінансових ринках і коли вона закінчиться

  • 09-02-22 -
    Об’єднаний податок на працю зі ставкою 20%: перспективи, можливості, наслідки

  • 04-02-22 -
    Угода про ЗВТ із Туреччиною: що в результаті отримає економіка України

  • 27-01-22 -
    Примус до фіскалізації. Навіщо влада заганяє ФОПів у кут

  • 25-01-22 -
    Через цілеспрямовані дії проти великих іноземних інвесторів Україна перестає бути інвестиційно привабливою – економіст

  • 25-01-22 -
    Є план "Б". Шмигаль сказав, чи зможе Україна закупити газ у випадку припинення транзиту

  • 17-01-22 -
    Головний "імпорт": чому зростають ціни на продукти в Україні

  • 15-01-22 -
    В Україні раптово можуть подешевшати важливі продукти: що відбувається

  • 12-01-22 -
    Шокові ціни "з'їдають" доходи: чому в Україні злетіла вартість продуктів і що з цим робити

  • 08-01-22 -
    Експерти розповіли, які професії будуть популярними у 2022 році

  • 04-01-22 -
    В урядовому агропрогнозі не врахували ключові чинники впливу на українське господарство — Мартинюк

  • 03-01-22 -
    У "Нафтогазу" немає грошей на купівлю імпортного газу, необхідного для проходження першого кварталу 2022 року – Коболєв

  • 23-12-21 -
    Електрику від початку опалювального сезону відключали кожному четвертому українцю, - опитування

  • 20-12-21 -
    В Україні через ціни на газ можуть серйозно подорожчати багато товарів – експерт

  • 17-12-21 -
    Федоров про продаж "Дії": Рано чи пізно ми прийдемо до етапу, коли наш підхід до побудови цифрової держави перейматимуть інші Більше читайте тут: https://gordonua.com/ukr/news/society/fedorov-pro-prodazh-diji-rano-chi-pizno-mi-prijdemo-do-etapu-koli-

  • 08-11-21 -
    Коболєв: Скасування санкцій щодо "Північного потоку-2" з боку США пов'язано з "обнуленням" корпоративної реформи "Нафтогазу"

  • 04-11-21 -
    Кому я винен - ​​всім прощаю: чи загрожує Україні дефолт

  • 28-10-21 -
    Доведеться чекати кілька років: коли в Україні може запрацювати система накопичувальної пенсії

  • 18-10-21 -
    Зеленський: В Україні достатньо газу для споживачів за нормальними цінами

  • 07-10-21 -
    Газ з Росії в обхід України: хто винен і що робити

  • 05-10-21 -
    Міністр фінансів неприємно вражений конфліктом держбанку зі "Схемами"

  • 04-10-21 -
    Піар депутатів на субвенціях дискредитує реформу децентралізації – аналітик

  • 01-10-21 -
    Ми в боргах, як у шовках, але дуже горді, щоб домовлятися - Геннадій Друзенко

  • 29-09-21 -
    Війна регуляторів: чому Україна втратила баланс між захистом ринку та споживача

  • 22-09-21 -
    НБУ назвав чинники зростання української економіки

  • 21-09-21 -
    На стежці війни. Як команда Зеленського хоче боротися з олігархами

  • 15-09-21 -
    Не потрібно вигадувати нові велосипеди: як Зеленському уникнути тарифних бунтів

  • 13-08-21 -
    Платити за сусіда: як комунальники на рівному місці "доять" українців

  • 04-08-21 -
    Міністр: Зарплати зростають удвічі швидше, ніж ціни

  • 29-07-21 -
    Передчуття "енергетичної війни": чи збереже Україна транзит російського газу

  • 27-07-21 -
    Подорожчання електроенергії в Україні: якою може бути ціна для тих, хто витрачає багато

  • 26-07-21 -
    Економіка має бути ризиковою: які рецепти розвитку пропонує віце-прем’єр Любченко

  • 25-07-21 -
    Вітренко проти невигідних закупівель газу з РФ, "Газпром" пояснив слова Міллера

  • 23-07-21 -
    Відверта халтура великого дорожнього будівництва

  • 21-07-21 -
    Дитячі ігри на дорослі теми: чому уряд України обманює про переговори з МВФ

  • 17-07-21 -
    Вітренко: Меркель вдалося переконати в загрозі від ПП-2

  • 13-07-21 -
    Держфінанси після кризи: розвиток чи стагнація?

  • 12-07-21 -
    "Північний потік-2": позиція Німеччини залишається незмінною

  • 12-07-21 -
    Коболєв пояснив премії керівництва "Нафтогазу" в 2020 році

  • 10-07-21 -
    "Поки це виглядає як рейдерське захоплення держвласності", - глава Держаудитслужби Пліс про позицію наглядової ради Нафтогазу

  • 07-07-21 -
    Польща вимиває робочу силу з України: чим це загрожує

  • 03-06-21 -
    Зарегулировать в «тень»

  • 31-05-21 -
    Наглядова рада розбрату: за що критикують "кураторів" Нафтогазу

  • 29-05-21 -
    Бензин від Луки: чим загрожує Україні паливне ембарго Білорусі

  • 26-05-21 -
    Електро­енергія - не сало, на базарі не купиш: Україну врятують RAB-тарифи

  • 17-05-21 -
    Вітренко замість Коболєва: чи є шанс у "Нафтогазу"

  • 11-05-21 -
    Звільнення Коболєва не вплинуло на переговори України з кредиторами - Шмигаль
  •