Економіка > Думки

grominfo.eu

Газ Путіна. Навіщо Європі та Україні стеля цін на російський газ

Четвер, 22 грудня 2022 12:12
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии У ЄС слідом за введенням граничної ціни на російську нафту з 15 лютого 2023 року застосовують аналогічний захід щодо газу. Якими будуть наслідки для ЄС, України та держави-агресора?

Країни Європейського Союзу після тривалих дискусій 19 грудня 2022 року погодили запровадження граничної ціни на газ на рівні 180 євро за МВт-годину ($1900-2000 за тис. куб. залежно від калорійності газу). Обмеження діятимуть протягом року з 15 лютого 2023 року.

"Ціна 180 євро стала компромісом між країнами, які виступають проти будь-якого обмеження, і державами, які вимагали нижчої стелі. І це підтверджують результати голосування, адже проти виявилася лише Угорщина, а утрималися — Нідерланди та Австрія, тоді коли раніше країн, які були проти такого втручання в ринок, було більше, — коментує Агія Загребельська, засновниця Ліги антитрасту. — Те, що вони зрештою проголосували за це рішення, підтверджує досягнення компромісу".

Як уточнює Максим Білявський, аналітик енергетичних ринків, механізм обмеження ціни застосовуватиметься лише у сегменті біржових торгів та вводитиметься в дію у разі фіксації перевищення встановленої стелі протягом трьох днів.

Агія Загребельська додає, що обмеження задіють під час одночасного виконання двох умов:

скраплений газ (LPG) повинен коштувати дорожче від 180 євро протягом трьох робочих днів

у цей період ціна на LPG в Європі має на 35 євро перевищувати світові ціни

Співрозмовниця Фокусу додає, що застосування обмеження може бути призупинено у таких випадках:

споживання газу збільшуватиметься

постачальники відмовляться від поставок на європейський континент, віддаючи перевагу азійському ринку

обмеження загрожуватиме стабільності енергетичного ринку Європи

Нові дзвінки. Як обмеження ціни на газ вплине на європейський ринок

"Цей механізм ставить за мету позбавити від надбавки за війну, яку Європа платить за свою енергію", — цитує Bloomberg Кадрі Сімсон, комісарку ЄС з енергетики. На її думку, завдяки цьому регіон буде краще підготовлений до наступного зимового сезону і до нового раунду наповнення сховищ, який буде складнішим за нинішній.

Агія Загребельська зазначає, що ціна 180 євро нижча за сьогоднішні ціни, але обмеження почне діяти з лютого 2023 і поки важко передбачити, які ціни на газ діятимуть протягом наступного року. На думку співрозмовниці Фокусу, ситуація на ринку ЄС наступного року істотно відрізнятиметься від 2022 трьома ключовими аспектами:

відсутність російського газу

відновлення попиту з боку КНР

прогнозовані нижчі температури взимку, восени та навесні

"Все це впливатиме на підвищення попиту на газ, і відповідно — на підвищення цін, — коментує можливу ситуацію на ринку Загребельська. — Майже весь необхідний ресурс газу ЄС повинен буде отримати з третіх країн, і континенту доведеться вступати в жорстку конкуренцію за постачання з азійським ринком. До якого цінового стрибка це може призвести — зараз важко сказати, але, однозначно, наступний опалювальний сезон стане для ЄС суттєво складнішим за цей”.

У ситуації опитані Фокусом експерти оцінюють введене обмеження цін на газ неоднозначно. Як зазначає Максим Білявський, таке рішення, з одного боку, виглядає певним прогресом, адже ще місяць тому обговорювалося цінове обмеження в 250 євро за мегават годину, що еквівалентно $2600 за тис. куб. природного газу. Але, експерт зазначає, що з іншого боку, у 2022 році лише протягом 40 торгових днів біржові котирування природного газу на європейському ринку перевищували встановлену стелю в 180 євро за мегават годину, що еквівалентно $1900-2000 за тис. куб. залежно від калорійності газу.

Максим Білявський вважає, що доцільно було б удосконалити механізм обмеження ціни газу в ЄС шляхом прийняття таких трьох правок:

прайс-кеп (обмеження ціни) посилити й прив'язати до рівня 130 євро за мегават годину ($1400 за тис. куб.) ввести в дію миттєве цінове обмеження без опції інерційної установки прайс-кепа за результатами трьох днів поширити дію цінового обмеження на всі механізми розрахунків, оскільки в межах цієї моделі існує ризик різкого зменшення контрактів через біржовий механізм та збільшення частки позаринкового ціноутворення

Школа тероризму. Чому у фокусі російського шантажу опинився енергетичний сектор

Білявський попереджає, що якщо механізм цінового обмеження в ЄС не вдосконалять, є досить високий ризик повторення різних зрежисованих інцидентів на об'єктах газотранспортної інфраструктури.

Нагадаємо, у вересні 2022 року світ вразила аварія безпрецедентного масштабу на газопроводах "Північний потік". За оцінками НАТО "Північний потік-1" і "Північний потік-2" навмисно пошкодили, і експерти схиляються до думки, що це стало наслідком диверсії, здійсненої Росією.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Така стратегія РФ спирається на глибоку ідеологічну основу, закладену ще за радянської імперії. Максим Білявський нагадує, що автором концепції міжнародного тероризму був керівник зовнішньої розвідки СРСР у 1956-1971 роки Олександр Сахоровський, погляди якого характеризує така цитата: "У сучасному світі, коли ядерна зброя зробила використання військової сили застарілим методом, тероризм має стати нашою основною зброєю". Білявський припускає, що саме цей підхід узяв на озброєння теперішній російський тиран Путін.

Сьогодні головною метою російського тероризму стала сфера енергетики, що додатково підтверджує ракетний обстріл української енергетичної інфраструктури. У світовому масштабі Росія, зокрема, використовує ціновий шантаж на газовому ринку, приборкати який і покликані нові обмеження ЄС. Тобто диктувати ринку ціни на рівні $4000 за тис. куб., як мріялося Газпрому, Росії навряд чи вдасться. Але від держави-терориста цілком можна очікувати й на інші руйнівні витівки.

Голодний пайок для Газпрому. Як обмеження цін на газ вплине на російську економіку

Санкції, застосовані проти Росії від початку повномасштабного вторгнення, поступово розхитують російську економіку. За оцінками Світового банку ВВП Росії 2022 року має скоротитися на 4,5%, а експорт — на 12,3%. Ситуацію для РФ дещо покращують високі ціни на енергоносії у I-III кварталах 2022 року.

"Втім через ембарго та цінову стелю на танкерну нафту з боку західних країн, і як очікується, введення ними цінової стелі на природний газ з лютого 2023 року, рецесія у РФ затягнеться і триватиме щонайменше до середини 2024 року", — пише у своєму телеграм-каналі Данило Гетманцев, голова Комітету Верховної Ради України з фінансів, податкової та митної політики. Але далі політик зазначає, що санкції проти вуглеводневого сектора РФ — гра в довгу, коли можливості країни-агресора поступово вичерпуватимуться через цінові обмеження та зниження видобутку (що вже почалося).

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Однак, на думку опитаних Фокусом експертів, вплив саме запровадження граничної ціни на газ на російську економіку не буде суттєвим. На думку Максима Білявського, поточна редакція цінових обмежень, на жаль, не вплине на доходи держави-агресора.

"Навряд чи варто вважати це антиросійським кроком, оскільки постачання російського газу до ЄС або не буде взагалі, або вони будуть мізерними", — продовжує Агія Загребельська. На думку співрозмовниці Фокусу, запровадженням граничної ціни на газ окремі країни ЄС швидше намагаються вирішити внутрішні виклики — забезпечити доступні ціни на газ для побутових споживачів та залежного від газу бізнесу.

Відчутного впливу на ситуацію в Україні від нововведення також не варто очікувати. "Поточна редакція цінових обмежень на газ у разі купівлі блакитного палива на біржових майданчиках ЄС дозволить Україні в особі національного трейдера заощадити кошти, — коментує Максим Білявський. — Втім, на практиці купівля газу для потреб нашої держави здійснюється поза біржею через переговорну процедуру з наступним підписанням двосторонніх договорів".

На думку Агії Загребельської, головне та найважливіші рішення ЄС стосується спільних закупівель газу, об'єднання попиту та спільного управління логістичними потужностями. "Саме це посилить переговорну позицію блоку, підвищить надійність поставок і тиснутиме на ціни у бік зниження. Більше того, враховуючи тісний взаємозв'язок української економіки з економікою ЄС, саме ці кроки можуть мати позитивний вплив і на Україну", — підсумовує співрозмовниця Фокуса.

  • 18-04-24 -
    Звільняти будуть частіше, ніж наймати: у яких сферах плануються масштабні скорочення

  • 07-03-24 -
    РФ може воювати з Україною з нинішньою інтенсивністю щонайменше два роки, - розвідка Литви

  • 21-02-24 -
    В уряді Польщі занепокоєні, що через українське зерно вони втрачають німецький ринок

  • 08-02-24 -
    Мирний атом по-українські: чи потрібні нашій країні нові ядерні реактори

  • 18-12-23 -
    Глава МВФ попередила про проблеми для економіки України у разі затримки допомоги Заходу

  • 24-11-23 -
    Страйк на кордонах: скільки втратить економіка України і що обіцяють заблокованим водіям

  • 05-09-23 -
    Зернова ініціатива: Ердоган закликав Україну "пом'якшити підхід" для поновлення угоди

  • 17-08-23 -
    Британська розвідка оцінила здатність України пройти опалювальний сезон під обстрілами

  • 25-07-23 -
    Ціни на алкоголь різко зростуть: чому влада йде на такий крок

  • 09-06-23 -
    Ігор Черкаський про необхідність внесення рф до “чорного списку” FATF: "Це захистить глобальну фінансову безпеку"

  • 22-01-23 -
    Чим ризикує Європа під час розширення санкцій проти російської нафти

  • 06-01-23 -
    Нафта дорожчає другий день поспіль: що вплинуло на світові ціни

  • 27-12-22 -
    Росія може нашкодити: міністр енергетики розповів, чи будуть українці зі світлом у Новий рік

  • 31-10-22 -
    У Раді назвали втрати економіки від масштабних повітряних тривог по всій Україні

  • 23-10-22 -
    Ігор Черкаський: Настав час накласти санкції на росію як на терористичну державу, якою вона стала

  • 24-09-22 -
    Що буде з цінами на бензин після повернення акцизів: прогноз Мінекономіки

  • 20-09-22 -
    Дефіцит не загрожує? Чи вистачить українцям пшениці у 2023 році

  • 06-09-22 -
    Ердоган вважає, що в енергетичній кризі винна сама Європа

  • 23-08-22 -
    В ОП назвали суму екстреної допомоги Україні на відновлення зруйнованих об'єктів

  • 14-07-22 -
    Трюдо прокоментував передачу турбіни для ПП-1

  • 09-07-22 -
    Підвищення тарифів на залізничні вантажні перевезення знищує аграріїв, - УЗА

  • 09-07-22 -
    Війна Росії проти України - це шок для світової економіки, - глава МЗС Франції

  • 05-07-22 -
    Ціни на нафту відновили зростання: що стало причиною

  • 04-07-22 -
    Лондон виступає за передачу Україні конфіскованих активів РФ - ЗМІ

  • 22-06-22 -
    РФ може припинити постачання газу ЄС взимку - МЕА

  • 04-06-22 -
    Війна РФ проти України спричинила тривимірну глобальну кризу – Генсек ООН

  • 26-04-22 -
    S&P: Економіка Росії повернеться до рівнів 2021 року за 10 років, України – за 5 років

  • 18-04-22 -
    Зеленський вимагає нових санкцій за "рубльову окупацію" півдня України

  • 16-04-22 -
    "Путінфляція". Посол України назвав зростання цін у Європі платою за свободу

  • 16-04-22 -
    МВФ: Війна в Україні позначиться майже на 150 країнах

  • 05-04-22 -
    Перехід на розрахунки в рублях викине російських експортерів зі світових ринків

  • 04-04-22 -
    Чому закон про конфіскацію майна росіян в Україні може виявитись нелегітимним: відповідь експерта

  • 18-02-22 -
    Україна має всі підстави клопотати про списання зовнішнього боргу - Юлія Тимошенко

  • 15-02-22 -
    Бережіть нерви. Що стоїть за панікою на фінансових ринках і коли вона закінчиться

  • 09-02-22 -
    Об’єднаний податок на працю зі ставкою 20%: перспективи, можливості, наслідки

  • 04-02-22 -
    Угода про ЗВТ із Туреччиною: що в результаті отримає економіка України

  • 27-01-22 -
    Примус до фіскалізації. Навіщо влада заганяє ФОПів у кут

  • 25-01-22 -
    Через цілеспрямовані дії проти великих іноземних інвесторів Україна перестає бути інвестиційно привабливою – економіст

  • 25-01-22 -
    Є план "Б". Шмигаль сказав, чи зможе Україна закупити газ у випадку припинення транзиту

  • 17-01-22 -
    Головний "імпорт": чому зростають ціни на продукти в Україні

  • 15-01-22 -
    В Україні раптово можуть подешевшати важливі продукти: що відбувається

  • 12-01-22 -
    Шокові ціни "з'їдають" доходи: чому в Україні злетіла вартість продуктів і що з цим робити

  • 08-01-22 -
    Експерти розповіли, які професії будуть популярними у 2022 році

  • 04-01-22 -
    В урядовому агропрогнозі не врахували ключові чинники впливу на українське господарство — Мартинюк

  • 03-01-22 -
    У "Нафтогазу" немає грошей на купівлю імпортного газу, необхідного для проходження першого кварталу 2022 року – Коболєв

  • 23-12-21 -
    Електрику від початку опалювального сезону відключали кожному четвертому українцю, - опитування

  • 20-12-21 -
    В Україні через ціни на газ можуть серйозно подорожчати багато товарів – експерт

  • 17-12-21 -
    Федоров про продаж "Дії": Рано чи пізно ми прийдемо до етапу, коли наш підхід до побудови цифрової держави перейматимуть інші Більше читайте тут: https://gordonua.com/ukr/news/society/fedorov-pro-prodazh-diji-rano-chi-pizno-mi-prijdemo-do-etapu-koli-

  • 08-11-21 -
    Коболєв: Скасування санкцій щодо "Північного потоку-2" з боку США пов'язано з "обнуленням" корпоративної реформи "Нафтогазу"

  • 04-11-21 -
    Кому я винен - ​​всім прощаю: чи загрожує Україні дефолт

  • 28-10-21 -
    Доведеться чекати кілька років: коли в Україні може запрацювати система накопичувальної пенсії

  • 18-10-21 -
    Зеленський: В Україні достатньо газу для споживачів за нормальними цінами

  • 07-10-21 -
    Газ з Росії в обхід України: хто винен і що робити

  • 05-10-21 -
    Міністр фінансів неприємно вражений конфліктом держбанку зі "Схемами"

  • 04-10-21 -
    Піар депутатів на субвенціях дискредитує реформу децентралізації – аналітик

  • 01-10-21 -
    Ми в боргах, як у шовках, але дуже горді, щоб домовлятися - Геннадій Друзенко

  • 29-09-21 -
    Війна регуляторів: чому Україна втратила баланс між захистом ринку та споживача

  • 22-09-21 -
    НБУ назвав чинники зростання української економіки

  • 21-09-21 -
    На стежці війни. Як команда Зеленського хоче боротися з олігархами

  • 15-09-21 -
    Не потрібно вигадувати нові велосипеди: як Зеленському уникнути тарифних бунтів

  • 13-08-21 -
    Платити за сусіда: як комунальники на рівному місці "доять" українців

  • 04-08-21 -
    Міністр: Зарплати зростають удвічі швидше, ніж ціни

  • 29-07-21 -
    Передчуття "енергетичної війни": чи збереже Україна транзит російського газу

  • 27-07-21 -
    Подорожчання електроенергії в Україні: якою може бути ціна для тих, хто витрачає багато

  • 26-07-21 -
    Економіка має бути ризиковою: які рецепти розвитку пропонує віце-прем’єр Любченко

  • 25-07-21 -
    Вітренко проти невигідних закупівель газу з РФ, "Газпром" пояснив слова Міллера

  • 23-07-21 -
    Відверта халтура великого дорожнього будівництва

  • 21-07-21 -
    Дитячі ігри на дорослі теми: чому уряд України обманює про переговори з МВФ

  • 17-07-21 -
    Вітренко: Меркель вдалося переконати в загрозі від ПП-2

  • 13-07-21 -
    Держфінанси після кризи: розвиток чи стагнація?

  • 12-07-21 -
    "Північний потік-2": позиція Німеччини залишається незмінною

  • 12-07-21 -
    Коболєв пояснив премії керівництва "Нафтогазу" в 2020 році

  • 10-07-21 -
    "Поки це виглядає як рейдерське захоплення держвласності", - глава Держаудитслужби Пліс про позицію наглядової ради Нафтогазу

  • 07-07-21 -
    Польща вимиває робочу силу з України: чим це загрожує

  • 03-06-21 -
    Зарегулировать в «тень»

  • 31-05-21 -
    Наглядова рада розбрату: за що критикують "кураторів" Нафтогазу

  • 29-05-21 -
    Бензин від Луки: чим загрожує Україні паливне ембарго Білорусі

  • 26-05-21 -
    Електро­енергія - не сало, на базарі не купиш: Україну врятують RAB-тарифи

  • 17-05-21 -
    Вітренко замість Коболєва: чи є шанс у "Нафтогазу"

  • 11-05-21 -
    Звільнення Коболєва не вплинуло на переговори України з кредиторами - Шмигаль
  •