Економіка > Різне

grominfo.eu

Від друзів до позовів: чого чекати від зернових розбірок Києва з сусідами

Вівторок, 19 вересня 2023 10:08
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии Три країни ЄС кинули виклик Єврокомісії

Україна звернулася до арбітражу Світової організації торгівлі (СОТ) з позовом проти Польщі, Словаччини та Угорщини, які, незважаючи на рішення Європейської комісії та порушуючи угоду про вільну торгівлю, продовжили заборону на ввезення української аграрної продукції.

"Апостроф" розбирався, чому виникла ця криза, і чи є дієві способи її подолання.

Україна подала позов до Світової організації торгівлі (СОТ) проти Польщі, Словаччини та Угорщини, які відмовилися виконувати рішення Європейської комісії щодо відміни заборони на ввезення на свою територію української сільськогосподарської продукції. Про це повідомила перший віцепрем’єр-міністр - міністр економіки Юлія Свириденко.

"Для нас принципово важливим є довести, що окремі держави-члени не можуть забороняти імпорт українських товарів. Тому ми подаємо проти них позови в СОТ. Водночас ми сподіваємося, що ці держави знімуть свої обмеження і нам не доведеться довго зʼясовувати відносини в судах. Нам потрібна солідарність з ними і захист інтересів фермерів. Розпочаті нами кроки і тиск Єврокомісії та інших держав-членів допоможуть відновити нормальну торгівлю між Україною і сусідніми державами, а також показати солідарність між нами", - заявила Свириденко.

За її словами, в результаті односторонньої заборони на імпорт української агрородукції з боку Польщі, Словаччини та Угорщини українські експортери вже зазнали та продовжують зазнавати значних збитків через простої, додаткові витрати та неможливість виконання зовнішньоекономічних угод.

"Україна вбачає в цьому порушення трьома країнами ЄС своїх міжнародних зобов’язань. Також українська сторона вважає, що односторонні дії країн-членів ЄС у сфері торгівлі неприйнятні й усі країни-члени блоку мають координувати та узгоджувати торговельну політику, оскільки вона належить до виняткової компетенції ЄС", - підкреслили в Мінекономіки.

Нагадаємо, навесні цього року декілька країн ЄС в односторонньому порядку заборонили імпорт української аграрної продукції, мотивуючи це тим, що вона завдає шкоди місцевим фермерам через посилення конкуренції і зниження закупівельних цін. Тоді Єврокомісія знайшла вихід з ситуації, тимчасово обмеживши імпорт пшениці, кукурудзи, ріпаку й соняшнику з України до Польщі, Словаччини, Угорщини, Румунії та Болгарії.

Заборона на постачання української агропродукції до згаданих країн була скасована 15 вересня, і Болгарія з Румунією погодились з цим. Проте Польща, Словаччина і Угорщина продовжили ембарго попри рішення Єврокомісії. Точніше, заборону продовжила Словаччина, оскільки Польща додала до переліку заборонених до ввезення товарів корми та борошно, а Угорщина включили в нього ще 25 позицій агропродукції в тому числі м’ясо.

Днями президент Володимир Зеленський заявив, що Україна буде "цивілізовано відповідати" сусідам на їхні несусідські дії. Вочевидь, такою цивілізованою відповіддю стане позов до арбітражу СОТ.

Проте, як стало відомо, Польща Словаччина та Угорщина у відповідь на наміри України подати на них в СОТ, вирішили припинити свою участь у роботі координаційної платформи Єврокомісії по українському зерну.

Єврокомісія не впоралася

Український імпорт дійсно складає серйозну конкуренцію агропродукції сусідніх країн, але є важливі нюанси.

"Фактично, цю проблему створили європейські трейдери, які продали власне зерно за кордон, а натомість завезли більш дешеве українське зерно, - розповів у коментарі "Апострофу" дипломат, експерт-міжнародник Руслан Осипенко. - Тому, коли європейські аграрії почали продавати на внутрішньому ринку власне зерно нового врожаю, виявилося, що там вже повно українського зерна. І виник скандал".

Крім того, нагадав він, зокрема у Польщі наближаються вибори, і нинішня коаліція хоче лишитися при владі (сільські жителі є важливою частиною ї електорату - "Апостроф"). "Її підтримала Словаччина, де за владу бореться прокремлівський політик Роберт Фіцо. І, звичайно, Угорщина", - додав експерт.

Він вважає, що ці питання має вирішити Єврокомісія, і, якщо цього не станеться, Україна може подати на неї в суд за невиконання зобов’язань за угодою про вільну торгівлю.

Політичний експерт Віталій Кулик також покладає основну провину за ситуацію, що склалася, на Брюссель.

"Впровадження (заборони на український імпорт) є недопрацюванням Європейської комісії, яка не може добитися проведення єдиної політики в рамках Євросоюзу і дозволяє членам ЄС вводити фактично санкції проти України, - заявив він у розмові з виданням. - Звернення до арбітражу СОТ є інструментом тиску на Єврокомісію для того, щоб спонукати її все ж таки виконати зобов’язання".

Щодо перспектив судового позову, то, як вважає Руслан Осипенко, є всі підстави сподіватися, що арбітраж СОТ винесе рішення на користь України.

"І тоді для Єврокомісії буде два варіанти: або все ж таки домовитися з окремими членами ЄС про те, щоб вони виконали міжнародні зобов’язання згідно договорів, або виплатити Україні призначену арбітражем грошову компенсацію за ті втрати, яких наші фермери зазнали через незаконні обмеження", - каже експерт.

Втім, розглядання позову може тривати роками, попереджає заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.

"Тому, якщо говорити про найближче майбутнє, то наша головна увага має бути зосереджена на дипломатичній роботі з нашими сусідами. В першу чергу, з Польщею і Словаччиною", - сказав він у коментарі "Апострофу".

Інші експерти погоджуються з тим, що дипломатія має стати головним засобом вирішення цієї проблеми.

"Ми вже вичерпали першу емоційну хвилю підтримки від іноземних урядів і суспільств, і на даний момент сподіватися на продовження безкорисної допомоги нам уже не варто. Тож потрібно працювати над тим, щоб досягти порозуміння і зняти всі спірні моменти", - каже Віталій Кулик.

Тим більше, що, за його словами, в цій ситуації є частина вини і самої України: "Наші асоціації виробників не досить активно спілкувалися зі своїми колегами у сусідніх країнах, недосить переконливо пояснювали їм всі обставини. Інколи перевізники і імпортери використовували "зелену вулицю" для наших товарів як нагоду для захоплення внутрішніх ринків інших країн. І українській стороні варто докласти зусиль для того, щоб вирішити ці проблеми".

Задача на трьох

Звичайно, Україна має захищати свої національні інтереси, але не варто при цьому руйнувати добрі стосунки з найближчими союзниками, такими як Польща.

Треба також розуміти, що пріоритетом для України є не експорт аграрної продукції до сусідніх країн, а транзит через їхню територію.

"В умовах відсутності морського коридору сухопутний транзит набуває для України великого значення. Тому треба знімати перешкоди, які існують на цьому шляху, - каже Денис Марчук. - Зокрема у Польщі були проблеми, коли через нестачу співробітників на митниці затримувалися потяги з продукцією. Також затягувалося проведення аналізів продукції, яка перевозиться. Тому зараз розглядається питання про те, щоб фітосанітарний контроль проводився на території тих країн, куди прямує продукція - наприклад, якщо збіжжя призначається для Німеччини, то і контролювати його якість треба в Німеччині".

За словами економіста, колишнього члена Ради Національного банку України (НБУ) Віталія Шапрана, та ж сама Польща має ринок не такий великий як, наприклад, Німеччина або Франція, і те що поляки будуть вживати заходи проти навали української сільгосппродукції, було цілком прогнозовано з самого початку.

"Якщо Польщі заважає зараз українське збіжжя, то варто було б на тристоронній основі (Україна-Польща-Єврокомісія) подумати над організацією транспортного коридору до Гданська (порт у Польщі на узбережжі Балтійського моря – "Апостроф"), - розповідає експерт. - Війна рано чи пізно завершиться, а вихід для українського експорту в Балтийський регіон залишиться. Я б сказав так, що Гданськ - це стратегічний напрямок, важливий для диверсифікації експорту у майбутньому, і чим швидше запрацює цей коридор, тим менший ефект від блокування наших південних портів. Впевнений, що Єврокомісія та Польща і інші країни ЄС зацікавленні саме в такому розвитку подій, який стратегічно вигідніший Україні ніж миттєве відкриття польського ринку зараз. Також у Польщі зраз є мотив – лобіювати інвестиції для цього транспортного коридору з бюджету ЄС та через кредитування Європейським інвестиційним банком (ЄІБ)".
Tags:     Польща      ЄС      криза      імпорт      експорт      Єврокомісія      позов      заборона      СОТ      аграрна продукція      банк

  • 19-11-24 -
    Сума штрафу від ТЦК може подвоїтись через 15 днів: юристка розповіла подробиці

  • 14-11-24 -
    Пенсійні перспективи українців: працювати довше, платити більше

  • 13-11-24 -
    В Україні ввели відключення світла для бізнесу

  • 11-11-24 -
    Від нафти до електромобілів. Як перемога Трампа вплине на енергетику США та Європи

  • 11-11-24 -
    В Україні вводять екстрені відключення світла: у чому причина

  • 06-11-24 -
    Нафта і золото дешевшають на новинах із США

  • 05-11-24 -
    Держфінмоніторингом укладено Меморандум про взаєморозуміння з Expertise France

  • 05-11-24 -
    Україна на шляху до ЄС: як нашій країні не залишитися без робочих рук

  • 31-10-24 -
    Штраф за неоновлення даних: юрист роз'яснив наслідки його несплати

  • 31-10-24 -
    В Україні оголосили про початок опалювального сезону: якими будуть тарифи на газ і опалення

  • 28-10-24 -
    У двох областях України застосовано графіки відключення світла: що відомо

  • 28-10-24 -
    Бензин та дизель подешевшали: що буде з цінами на пальне до кінця року

  • 26-10-24 -
    FATF ухвалила рішення щодо продовження санкцій проти Росії: всі країни закликали бути пильними

  • 21-10-24 -
    В "Укроборонпромі" призначили нового гендиректора: було 20 претендентів

  • 15-10-24 -
    В Україні вводять єдину соціальну допомогу: хто її може отримати, та скільки заплатять

  • 14-10-24 -
    Опалювальний сезон 2024 року. Що буде з тарифами та чи виростуть платіжки

  • 12-10-24 -
    Знеструмлення у восьми областях - Міненерго

  • 10-10-24 -
    Галущенко розповів, що врятує генерацію України від руйнувань

  • 07-10-24 -
    ДП "Документ" підвищить вартість оформлення документів в Україні

  • 06-10-24 -
    Найбільший банк Кіпру закрив близько 20 тисяч рахунків росіян

  • 05-10-24 -
    В Україні підвищують податки: наскільки біднішими ми станемо

  • 03-10-24 -
    "Охматдит" оголосив тендер на зимову консервацію за 10 млн: цьогоріч лікарню не відремонтують

  • 03-10-24 -
    Саудівська Аравія може підірвати російську економіку збільшенням видобутку нафти, - Politico

  • 29-09-24 -
    Новий порядок виплат у разі смерті чи інвалідності воїна: що змінилося, і яка сума допомоги

  • 29-09-24 -
    Ліміт на карткові перекази, нові податки і не лише. Головні зміни жовтня в Україні

  • 27-09-24 -
    Оподаткування посилок в Україні: плюси та мінуси

  • 26-09-24 -
    Рішення про збільшення ліміту імпорту електроенергії для України очікується до кінця року

  • 25-09-24 -
    Нові податки, старі борги та низькі зарплати: що очікує українців у держбюджеті-2025

  • 23-09-24 -
    Укренерго розповіло про відключення в областях

  • 19-09-24 -
    Проект з постачання польської електроенергії Україні фактично "заморожено", - джерело

  • 18-09-24 -
    Большой отель в центре Киева продали с аукциона

  • 17-09-24 -
    Боржники з аліментів обнуляють рахунки, позбуваються майна та тікають за кордон

  • 16-09-24 -
    Стратегічна інвестрада України ухвалила Єдиний портфель публічних проєктів

  • 07-09-24 -
    Держфінмоніторинг бореться з рф: правоохоронцям передано підозрілі фінансові операції на 208 млрд гривень

  • 03-09-24 -
    Кудрицького звільнено за згодою сторін. Хто очолить "Укренерго"

  • 03-09-24 -
    "Укренерго" оновило дані про відключення світла сьогодні

  • 02-09-24 -
    Зеленський підписав закон про підвищення акцизів на бензин, дизель та автогаз

  • 30-08-24 -
    Енергетики уточнили графіки відключень світла в Україні на 30 серпня

  • 29-08-24 -
    Збільшено обсяг відключень у Києві і 15 областях

  • 28-08-24 -
    Нехватки газа не будет, но есть угрозы для больших городов: чего ожидать от отопительного сезона

  • 28-08-24 -
    Росія знайшла схему для обходу санкцій на свої танкери для продажу газу - Reuters

  • 27-08-24 -
    У вівторок буде застосовано декілька черг відключень

  • 26-08-24 -
    Зростання цін проти економічного росту. Чому інфляція може визначити долю виборів у США

  • 26-08-24 -
    "Ситуація складна": міністр енергетики про відключення світла через ракетний удар

  • 23-08-24 -
    Виробники продуктів в Україні підвищують ціни: що дорожчає найшвидше

  • 22-08-24 -
    Росія хоче зберегти транзит газу до ЄС через Україну: навіщо це Путіну та "Газпрому"

  • 21-08-24 -
    Уряд планує змінити розрахунок пенсії

  • 19-08-24 -
    Німеччина повідомила, що передала Україні систему IRIS-T ближньої дії

  • 19-08-24 -
    В Україні знову відключатимуть світло: як довго це триватиме

  • 17-08-24 -
    Режим Лукашенка нарощує торговельну співпрацю з окупованими РФ частинами України, – ЦНС

  • 16-08-24 -
    Інфляція на нулі. Що приховує стабільність цін під час війни

  • 14-08-24 -
    Fitch тимчасово погіршило рейтинг України до обмеженого дефолту

  • 08-08-24 -
    Транзит російського газу через Україну впав до мінімуму з травня 2023 року

  • 06-08-24 -
    Уряд дозволив не відключати від електроенергії деякі підприємства

  • 05-08-24 -
    Графіки відключень світла можуть повернутися: чого очікувати найближчими місяцями

  • 02-08-24 -
    Туреччина ратифікувала угоду про "торговельний безвіз" з Україною

  • 01-08-24 -
    Тарифи на "комуналку" в Україні з 1 серпня: що подорожчає і наскільки

  • 31-07-24 -
    Ціна на нафту злетіла через вбивство лідера ХАМАС

  • 31-07-24 -
    ГУР завершило масштабну тижневу кібератаку на фінсектор РФ, - джерела

  • 30-07-24 -
    Відключення світла у восьми областях - Укренерго

  • 29-07-24 -
    Паспорти РФ знайшли у власників мережі, яка надає українцям "швидкі" гроші

  • 27-07-24 -
    Генератори, зарядні станції та сонячні панелі подешевшають із 27 липня, — Митна служба

  • 24-07-24 -
    З ремонту вивели ще один атомний блок: світла стане більше

  • 21-07-24 -
    Угорщині і Словаччині загрожує паливна криза

  • 19-07-24 -
    У "Новій пошті" стався збій: що відомо

  • 18-07-24 -
    Рада ухвалила збільшення акцизів на пальне

  • 16-07-24 -
    "Укренерго" назвало причину аварійних відключень світла в низці областей

  • 13-07-24 -
    Енергетики змінили графіки відключень світла: що відомо

  • 12-07-24 -
    Шмигаль закликав встановити альтернативні джерела енергії в усіх містах України

  • 09-07-24 -
    Кабмін купив 300 сувенірних наручних годинників на подарунки від Шмигаля

  • 05-07-24 -
    Закупівля газу, банк "Укрпошти" та реформа митниці: про що Україна домовилася з МВФ

  • 03-07-24 -
    Держфінмоніторінг повідомив про підсумки червневого засідання FATF: зупинення членства рф у FATF продовжено

  • 03-07-24 -
    Україна отримає рекордний об'єм електрики від ЄС

  • 02-07-24 -
    Енергетики розповіли, коли українцям очікувати полегшення ситуації з обмеженнями світла

  • 21-06-24 -
    Боррель назвав п'ять сфер, на які націлений 14-й пакет санкцій ЄС проти Росії

  • 21-06-24 -
    Українцям варто готуватися до подорожчання продуктів через енергокризу - ЗМІ

  • 17-06-24 -
    Укренерго зменшило час більшого обсягу відключень

  • 16-06-24 -
    Керівник "Укренерго" Кудрицький прокоментував заяви про "відключення світла взимку на 20 годин"

  • 16-06-24 -
    Бренди пішли, товари залишились: чому продукція Nike і Lego досі доступна для росіян

  • 13-06-24 -
    Відключень світла побільшає. Енергоблок однієї з АЕС виведуть у ремонт
  •