Економіка > Різне

grominfo.eu

Митна війна. Пряма вказівка Путіна

Четвер, 15 серпня 2013 18:30
E-mail Друк PDF
Росія розпочала проти України повномасштабну економічну операцію з примушення до Митного союзу та продажу газотранспортних мереж, повністю обмеживши ввіз українського імпорту.

Як повідомив «Главкому» один з високопосадовців російської митниці, відповідне розпорядження було отримане главою Федеральної митної служби Андрієм Бельяніновим у вівторок увечері особисто від президента Росії Володимира Путіна. Тому, мовляв, коли журналісти почали звертатися до уряду Росії за коментарями, це було смішно: не треба шукати вказівок там, звідки їх не давали. Тому логічно, що прес-служба російського уряду виступила з заявою, в якій переклала усю відповідальність на митницю.

Отже з учорашнього дня перетин зони митного контролю повністю припинений для усіх груп українських товарів. Для українських компаній-імпортерів це загрожує колосальними збитками – за оцінками Федерації роботодавців, приблизний обсяг експортованих з України до Росії товарів у другому півріччі поточного року мав скласти близько 8,5 млрд доларів.

Але починалося усе набагато менш загрозливо – як проблема лише однієї компанії. 30 липня російська Федеральна служба з нагляду у сфері захисту прав споживачів (Росспоживнагляд) призупинила ввіз до Росії продукції кондитерської корпорації Roshen. Підставою для такого рішення стало виявлення у продукції компанії, що належить Петру Порошенку, канцерогенних речовин, зокрема бензапірену.

Щоправда, інші країни, що за прикладом Росії почали перевірку українських солодощів, так і не виявили порушень, які могли б стати підставою для заборони імпорту. Рішення санепідемслужб Білорусі, Молдови, Таджикістану, Казахстану та Киргизстану фактично підтвердили: проблеми корпорації Порошенка мають не стільки економічне, скільки політичне походження.

Одними лише цукерками справа не закінчилася. Минулого тижня Россільгоспнагляд звинуватив українських виробників сиру компанії «Прометей» і «Миргородський сироробний комбінат» у тому, що їх продукція містить антибіотики, а це заборонено не лише російським, але й українським законодавством. Щоправда, у цьому випадку справа обмежилася лише введенням режиму підвищеного контролю для товарів цих компаній.

Варто зазначити, що це вже не перша атака на українських виробників молочної продукції з боку Росії. Практично вся перша половина 2012 року пройшла під знаком «сирної війни». Ще в січні почали лунати заяви про можливість заборони постачання сиру кількох українських компаній на російський ринок через низьку якість, а на початку лютого ці погрози стали реальністю. Однак після перевірок Україна і Росія домовилися про «припинення вогню».

Третьою «ластівкою» стало повідомлення про те, що з вересня Митний союз (читай - Росія) вдвічі збільшить мито на ввезення кухонного та столового посуду з порцеляни. Для українських виробників це означає серйозні збитки, але не тільки для них – постраждають також інші країни, зокрема Китай.

Усі ці «наїзди», зрештою, вилилися у повномасштабну економічну блокаду української продукції. Причина їх лежить на поверхні. Голова комітету Держдуми Леонід Слуцький прямо заявив, що проблеми з українським імпортом залежать в першу чергу від вступу України до Митного союзу.

«Україна, на жаль, поки не член Митного союзу, і, хоча у нас є угода про зону вільної торгівлі, але для ряду товарів питання імпорту до РФ вирішуються якісно складніше, ніж вирішувалися б, якби Україна входила до МС, хоча б у форматі «3 +1», - прозоро натякнув Слуцький.

В той же час українська влада відреагувала на проблему за принципом страуса, сховавши голову в пісок. У Міндоходів кореспонденту «Главкому» відмовилися офіційно підтвердити інформацію про заборону доступу українських товарів на російський ринок. Натомість співрозмовник запевнив, що жодних підстав говорити про системність проблеми не існує. «Ми вчора дзвонили на митницю – і там все спокійно, жодних черг», - сказав співрозмовник.

Так само заперечує існування труднощів прем’єр-міністр України Микола Азаров. Під час візиту до Луганську він заявив, що проблема «штучно перебільшена». «Зараз є певні складнощі, пов'язані, перш за все, як ми вважаємо, зі створенням, структуруванням і формалізацією Митного союзу», - вважає глава Кабміну.

В посольстві РФ інформацію про блокування українського імпорту назвали чутками . «Ніякої офіційної інформації немає, ми не можемо коментувати чутки», - сказав співрозмовник кореспондента «Главкому».

Однак українські виробники і перевізники вважають інакше – вочевидь, тому, що для них простої товарів на кордоні означає перш за все зрив контрактів, псування продукції та у перспективі втрату ринків. За деякою інформацією, на українсько-російському кордоні зараз простоюють близько тисячі залізничних вагонів. Список компаній, які зазнають збитків занадто великий, щоб приводити його тут. Можна лише сказати, що мова йде про усі фінансово-економічні групи і усі сфери економіки.

Також певні підозри викликає збіг у часі початку масованого блокування українського імпорту з заявою посла РФ в Україні Михайла Зурабова про вигоди, які б Україна отримала від створення газотранспортного консорціуму. За його словами, у такому випадку ціна на газ для України становила б 268,5 доларів за тисячу кубометрів.

Навряд чи це випадковість, адже Росія не вперше звертається до економічного шантажу для досягнення власних інтересів. Скажімо, є всі підстави припускати, що минулорічна «сирна війна» стала відповіддю на наміри українського уряду скоротити обсяги закупівлі російського газу.

Окрім того, Росія досить регулярно веде торгівельні війни і проти інших країн. У 2005-2007 роках РФ заборонила ввезення на свою територію польського м’яса. Причиною цього стала категоричність тодішнього президента Леха Качинського у міждержавних стосунках.

Щонайменше двічі - у 2006-2007 та 2010 роках - Росія накладала ембарго на молдавські вина та коньяки. Ці кроки були викликані загостренням ситуації у Придністров’ї та антирадянськими заявами влади Молдови.

Цілих шість років, з 2006 по 2012 роки, тривала заборона на ввезення до Росії грузинських вин та мінералки, спричинена загальним політичним напруженням між двома країнами.

Латвійські виробники шпрот у 2006 році на три місяці втратили російський ринок на грунті протистояння навколо Питалівського району псковської області, на який претендувала прибалтійська країна. Путін тоді пообіцяв, що Латвія отримає хіба що «від мертвого осла вуха».

Що ж стосується Білорусі, найближчого геополітичного партнера Росії, то економічні конфлікти між цими «друзями» - з усіма належними у такому випадками заборонами, відключеннями, перекриваннями газового крану - виникали регулярно до 2011 року, аж поки Лукашенко не продав північному партнеру газотранспортну систему та не завів Білорусь до Митного союзу.

Дуже схоже, що подібні цілі Росія переслідує і у нинішній «війні» проти України. Щоправда, ефект може бути і цілком протилежним, підштовхнувши українську владу в напрямку Євросоюзу (як відомо, тиск на президента Януковича зазвичай має зворотній ефект). Хоча б тому, що приклад Білорусі, міцно затиснутої у братніх обіймах навіть попри здачу ГТС і вступ до Митного союзу, може слугувати занадто красномовним застереженням.

Олексій Бик

Джерело
Tags:     таможенный союз      Россия      Roshen      газ

  • 19-11-24 -
    Сума штрафу від ТЦК може подвоїтись через 15 днів: юристка розповіла подробиці

  • 14-11-24 -
    Пенсійні перспективи українців: працювати довше, платити більше

  • 13-11-24 -
    В Україні ввели відключення світла для бізнесу

  • 11-11-24 -
    Від нафти до електромобілів. Як перемога Трампа вплине на енергетику США та Європи

  • 11-11-24 -
    В Україні вводять екстрені відключення світла: у чому причина

  • 06-11-24 -
    Нафта і золото дешевшають на новинах із США

  • 05-11-24 -
    Держфінмоніторингом укладено Меморандум про взаєморозуміння з Expertise France

  • 05-11-24 -
    Україна на шляху до ЄС: як нашій країні не залишитися без робочих рук

  • 31-10-24 -
    Штраф за неоновлення даних: юрист роз'яснив наслідки його несплати

  • 31-10-24 -
    В Україні оголосили про початок опалювального сезону: якими будуть тарифи на газ і опалення

  • 28-10-24 -
    У двох областях України застосовано графіки відключення світла: що відомо

  • 28-10-24 -
    Бензин та дизель подешевшали: що буде з цінами на пальне до кінця року

  • 26-10-24 -
    FATF ухвалила рішення щодо продовження санкцій проти Росії: всі країни закликали бути пильними

  • 21-10-24 -
    В "Укроборонпромі" призначили нового гендиректора: було 20 претендентів

  • 15-10-24 -
    В Україні вводять єдину соціальну допомогу: хто її може отримати, та скільки заплатять

  • 14-10-24 -
    Опалювальний сезон 2024 року. Що буде з тарифами та чи виростуть платіжки

  • 12-10-24 -
    Знеструмлення у восьми областях - Міненерго

  • 10-10-24 -
    Галущенко розповів, що врятує генерацію України від руйнувань

  • 07-10-24 -
    ДП "Документ" підвищить вартість оформлення документів в Україні

  • 06-10-24 -
    Найбільший банк Кіпру закрив близько 20 тисяч рахунків росіян

  • 05-10-24 -
    В Україні підвищують податки: наскільки біднішими ми станемо

  • 03-10-24 -
    "Охматдит" оголосив тендер на зимову консервацію за 10 млн: цьогоріч лікарню не відремонтують

  • 03-10-24 -
    Саудівська Аравія може підірвати російську економіку збільшенням видобутку нафти, - Politico

  • 29-09-24 -
    Новий порядок виплат у разі смерті чи інвалідності воїна: що змінилося, і яка сума допомоги

  • 29-09-24 -
    Ліміт на карткові перекази, нові податки і не лише. Головні зміни жовтня в Україні

  • 27-09-24 -
    Оподаткування посилок в Україні: плюси та мінуси

  • 26-09-24 -
    Рішення про збільшення ліміту імпорту електроенергії для України очікується до кінця року

  • 25-09-24 -
    Нові податки, старі борги та низькі зарплати: що очікує українців у держбюджеті-2025

  • 23-09-24 -
    Укренерго розповіло про відключення в областях

  • 19-09-24 -
    Проект з постачання польської електроенергії Україні фактично "заморожено", - джерело

  • 18-09-24 -
    Большой отель в центре Киева продали с аукциона

  • 17-09-24 -
    Боржники з аліментів обнуляють рахунки, позбуваються майна та тікають за кордон

  • 16-09-24 -
    Стратегічна інвестрада України ухвалила Єдиний портфель публічних проєктів

  • 07-09-24 -
    Держфінмоніторинг бореться з рф: правоохоронцям передано підозрілі фінансові операції на 208 млрд гривень

  • 03-09-24 -
    Кудрицького звільнено за згодою сторін. Хто очолить "Укренерго"

  • 03-09-24 -
    "Укренерго" оновило дані про відключення світла сьогодні

  • 02-09-24 -
    Зеленський підписав закон про підвищення акцизів на бензин, дизель та автогаз

  • 30-08-24 -
    Енергетики уточнили графіки відключень світла в Україні на 30 серпня

  • 29-08-24 -
    Збільшено обсяг відключень у Києві і 15 областях

  • 28-08-24 -
    Нехватки газа не будет, но есть угрозы для больших городов: чего ожидать от отопительного сезона

  • 28-08-24 -
    Росія знайшла схему для обходу санкцій на свої танкери для продажу газу - Reuters

  • 27-08-24 -
    У вівторок буде застосовано декілька черг відключень

  • 26-08-24 -
    Зростання цін проти економічного росту. Чому інфляція може визначити долю виборів у США

  • 26-08-24 -
    "Ситуація складна": міністр енергетики про відключення світла через ракетний удар

  • 23-08-24 -
    Виробники продуктів в Україні підвищують ціни: що дорожчає найшвидше

  • 22-08-24 -
    Росія хоче зберегти транзит газу до ЄС через Україну: навіщо це Путіну та "Газпрому"

  • 21-08-24 -
    Уряд планує змінити розрахунок пенсії

  • 19-08-24 -
    Німеччина повідомила, що передала Україні систему IRIS-T ближньої дії

  • 19-08-24 -
    В Україні знову відключатимуть світло: як довго це триватиме

  • 17-08-24 -
    Режим Лукашенка нарощує торговельну співпрацю з окупованими РФ частинами України, – ЦНС

  • 16-08-24 -
    Інфляція на нулі. Що приховує стабільність цін під час війни

  • 14-08-24 -
    Fitch тимчасово погіршило рейтинг України до обмеженого дефолту

  • 08-08-24 -
    Транзит російського газу через Україну впав до мінімуму з травня 2023 року

  • 06-08-24 -
    Уряд дозволив не відключати від електроенергії деякі підприємства

  • 05-08-24 -
    Графіки відключень світла можуть повернутися: чого очікувати найближчими місяцями

  • 02-08-24 -
    Туреччина ратифікувала угоду про "торговельний безвіз" з Україною

  • 01-08-24 -
    Тарифи на "комуналку" в Україні з 1 серпня: що подорожчає і наскільки

  • 31-07-24 -
    Ціна на нафту злетіла через вбивство лідера ХАМАС

  • 31-07-24 -
    ГУР завершило масштабну тижневу кібератаку на фінсектор РФ, - джерела

  • 30-07-24 -
    Відключення світла у восьми областях - Укренерго

  • 29-07-24 -
    Паспорти РФ знайшли у власників мережі, яка надає українцям "швидкі" гроші

  • 27-07-24 -
    Генератори, зарядні станції та сонячні панелі подешевшають із 27 липня, — Митна служба

  • 24-07-24 -
    З ремонту вивели ще один атомний блок: світла стане більше

  • 21-07-24 -
    Угорщині і Словаччині загрожує паливна криза

  • 19-07-24 -
    У "Новій пошті" стався збій: що відомо

  • 18-07-24 -
    Рада ухвалила збільшення акцизів на пальне

  • 16-07-24 -
    "Укренерго" назвало причину аварійних відключень світла в низці областей

  • 13-07-24 -
    Енергетики змінили графіки відключень світла: що відомо

  • 12-07-24 -
    Шмигаль закликав встановити альтернативні джерела енергії в усіх містах України

  • 09-07-24 -
    Кабмін купив 300 сувенірних наручних годинників на подарунки від Шмигаля

  • 05-07-24 -
    Закупівля газу, банк "Укрпошти" та реформа митниці: про що Україна домовилася з МВФ

  • 03-07-24 -
    Держфінмоніторінг повідомив про підсумки червневого засідання FATF: зупинення членства рф у FATF продовжено

  • 03-07-24 -
    Україна отримає рекордний об'єм електрики від ЄС

  • 02-07-24 -
    Енергетики розповіли, коли українцям очікувати полегшення ситуації з обмеженнями світла

  • 21-06-24 -
    Боррель назвав п'ять сфер, на які націлений 14-й пакет санкцій ЄС проти Росії

  • 21-06-24 -
    Українцям варто готуватися до подорожчання продуктів через енергокризу - ЗМІ

  • 17-06-24 -
    Укренерго зменшило час більшого обсягу відключень

  • 16-06-24 -
    Керівник "Укренерго" Кудрицький прокоментував заяви про "відключення світла взимку на 20 годин"

  • 16-06-24 -
    Бренди пішли, товари залишились: чому продукція Nike і Lego досі доступна для росіян

  • 13-06-24 -
    Відключень світла побільшає. Енергоблок однієї з АЕС виведуть у ремонт
  •