Економіка > Прогнози

grominfo.eu

Українцям загрожує дефолт: кредитори жадають розплати

Середа, 15 травня 2024 12:01
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии Власники єврооблігацій обіцяють списання частини боргу

Група власників українських єврооблігацій має намір добиватися від уряду виплат по цім цінним паперам в обмін на списання частини заборгованості. "Апостроф" розбирався в ситуації, що склалася, а також з'ясовував наскільки великою є ймовірність дефолту по євробондах.

Інвестори просять грошей

Нещодавно газета The Wall Street Journal, посилаючись на анонімні джерела, повідомила, що група власників українських євробондів (облігацій, номінованих в іноземній валюті, хоча не обов’язково в євро, які випускаються Міністерством фінансів і вільно продаються, - "Апостроф") має намір вимагати від уряду України відновити виплати за цими цінними паперами. Точного списку цих власників видання не наводить, проте відомо, що серед них є такі міжнародні інвестиційні фонди як BlackRock та Pimco.

Ця група інвесторів володіє 20% українських євробондів, які наразі знаходяться в обігу й мають номінальну вартість близько 20 мільярдів доларів. Інвестори хочуть провести реструктуризацію боргу, яка передбачає списання значної його частини в обмін на те, що уряд з наступного року почне виплачувати відсотки по облігаціях. За попередніми даними, вони воліють отримувати по 500 мільйонів доларів на рік. Нагадаємо, Україна у 2022 році домовилась з комерційними кредиторами про відтермінування виплат по євробондах на два роки через російське вторгнення. Термін цієї угоди спливає в серпні 2024 року, і український уряд хотів би досягти чергового відтермінування платежів.

"Принцип роботи інвестиційних фондів передбачає, щоб за цінними паперами, які є в їхніх портфелях, виплачувалися відсотки, — пояснив "Апострофу" логіку власників євробондів засновник First Kyiv Investment Club Іван Компан. - Це означає, що вкладений капітал працює. Натомість Україна вже понад два роки не сплачує процентів по своїх боргах і не проводить реструктуризації. Таким чином, власники євробондів не отримують нічого, і їх така ситуація не влаштовує. Тож вони говорять: давайте спишемо частину боргу, але те, що залишається, починайте обслуговувати".

За словами експерта, навіть за умови списання значної частини боргу така угода буде вигідною для власників облігацій. Багато з них придбали їх вже під час повномасштабного вторгнення, коли українські цінні папери різко упали в ціні й торгувалися по 25-30% своєї початкової вартості. Це значно збільшує дохідність будь-яких виплат по таких облігаціях.

Припустимо, за євробондом вартістю 100 доларів передбачається щорічна виплата 10 доларів, тобто його дохідність складає 10% річних. Але якщо придбати таку облігацію за 25 доларів, то за нею будуть виплачувати все ті ж самі 10 доларів на рік, але для нового власника дохідність становитиме вже 40% річних. І навіть, якщо він погодиться на списання половини боргу, виплати складуть вже 5 доларів, але все ж таки 20% річних.

МВФ на боці України

Бажання приватних інвесторів отримувати дохід за облігаціями ставить український уряд в непросте становище. Адже наразі у нього немає грошей на обслуговування зовнішнього боргу. В нинішньому році практично всі податки, зібрані в Україні, направляються на потреби оборони, а всі видатки цивільного сектору фінансуються коштом зовнішньої фінансової допомоги. І ніхто не дозволить виплачувати гроші американських чи європейських платників податків приватним власникам євробондів.

До того ж МВФ та країни "великої сімки", які на сьогодні є основними донорами України, надали відстрочку з обслуговування нашого держборгу до 2027 року. І, звичайно, їх не влаштує, якщо Україна почне розраховуватися з приватними інвесторами раніше, ніж з ними.

Тож протягом найближчих місяців уряду доведеться провести непрості переговори з інвесторами, щоб досягти прийнятних для всіх сторін умов реструктуризації боргів за єврооблігаціями.

Як розповів "Апострофу" голова комітету Верховної ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, такі консультації вже розпочалися. За його словами, існують два основних способи розв'язання проблеми з українськими цінними паперами. Перший — відстрочка платежів до 2027 року, аналогічна тій, яку надали Україні міжнародні донори, другий — проведення повноцінної реструктуризації із випуском нових цінних паперів з довшим терміном погашення та можливим списанням певної частини боргу в обмін на розтягнуті у часі компенсації та гарантії для кредиторів.

Причому, як зазначив нардеп, переговори тривають не лише з кредиторами, згаданими в публікації The Wall Street Journal, але й з іншими інвесторами. Адже в статті говориться про власників всього 20% євробондів. Водночас для того, щоб провести реструктуризацію боргів, потрібно отримати згоду не менше двох третин кредиторів. Підтримку у переговорах українському уряду надає Міжнародний валютний фонд.

"Боргова угода із зовнішніми кредиторами є частиною програми МВФ, який має надати свою експертизу та "парасольку" для проведення таких перемовин, — розповідає Данило Гетманцев. - За цією програмою, за період від 2024 року по перший квартал 2027 року Україна має зекономити на виплатах за зовнішнім держборгом 11,8 мільярда доларів, зокрема у 2024 році - 4,6 мільярда доларів".

Дефолт — не катастрофа

На думку голови експертно-аналітичної ради Українського аналітичного центру Бориса Кушнірука, сьогодні більш прийнятним для України є варіант відстрочки обслуговування боргу. При цьому про реструктуризацію та списання варто домовлятися пізніше.

"Цілком очевидно, що Україна зрештою повинна буде домовитися з інвесторами про списання частини заборгованості, адже повністю повернути всі борги після війни вона не зможе, — сказав експерт "Апострофу". - Але зараз неможливо передбачити, коли закінчиться війна, якими будуть умови цього закінчення, в якому стані опиниться вітчизняна економіка, та інші обставини. Тож визначати конкретні параметри реструктуризації сьогодні недоцільно. Це може бути зроблено тоді, коли будуть підбиті підсумки війни, і, виходячи з них, можна буде говорити, якою є можливість України обслуговувати свої зобов’язання".

Реструктуризувати борги наразі недоцільно і з іншої причини.

"Україна продовжує позичати гроші, щоб фінансувати поточні потреби бюджету, і звичайно набагато важче шукати покупців на цінні папери, водночас відмовляючись від частини зобов’язань за випущеними раніше", - пояснює Борис Кушнірук.

Переговори з кредиторами мають завершитися до серпня. За словами Данила Гетманцева, ймовірність того, що домовитися з ними взагалі не вдасться, і буде оголошено дефолт за євробондами, є дуже невисокою.

Втім навіть дефолт не стане фатальним для української фінансової системи.

"Війна є класичним форс-мажором, який дозволяє змінити умови кредитування і відкласти повернення боргів, — пояснює Борис Кушнірук. - Звичайно, якщо Україна відмовиться відновити обслуговування облігацій, інвестори можуть подавати позови до міжнародних судів. Але судді майже напевне стануть на бік України та підтвердять, що за даних обставин вона має право змінити умови погашення заборгованості".

Також не варто боятися, що відстрочка сплати відсотків по облігаціях нібито негативно відіб’ється на авторитеті та кредитних рейтингах України.

"Сьогодні найбільш важливими для нас партнерами є МВФ та країни-союзники, — говорить Іван Компан. - Тому нам важливіше підтримувати репутацію солідного партнера у відносинах саме з ними, а не з комерційними інвест-фондами, від яких стабільність фінансової системи України залежить набагато менше".

Натомість за його словами, для власників облігацій ризик невиконання умов запозичень є неприємною, але цілком звичною справою.

"Солідні інвестиційні установи, як правило не купують українські борги через їхній низький кредитний рейтинг. Тож власники євробондів — це переважно спекулятивні хедж-фонди, які займаються купівлею ризикованих активів з високою дохідністю. І вони завжди готові до того, що той чи інший емітент відмовиться обслуговувати свої борги. А розмови про те, що в такому разі вони більше не повернуться на український ринок, не відповідають дійсності. Якщо уряд пропонуватиме за своїми цінними паперами достатньо високу дохідність, то покупці на них завжди знайдуться", - резюмував експерт.
Tags:     МВФ      дефолт      борг      євробонди      реструктуризація      кредитори      списання      газ

  • 08-11-24 -
    НБУ очікує підвищення акцизів та тарифів на комуналку: коли це станеться

  • 07-11-24 -
    Дональд Трамп знову стане президентом США: як це позначиться на світовій економіці

  • 04-11-24 -
    Блекаути повертаються. Що з дефіцитом електроенергії та кого відключать першими

  • 25-10-24 -
    Затягування війни та нестача грошей: яким бачить майбутнє України МВФ

  • 25-09-24 -
    Світу загрожує нова фінансова криза: що буде з допомогою союзників для України

  • 20-09-24 -
    Яким буде курс долара в Україні до кінця 2024 року та у 2025 році: прогнози уряду та експертів

  • 05-09-24 -
    За оптимістичним сценарієм взимку українці матимуть світло 12 годин на добу, - ЦПД

  • 02-08-24 -
    Порятунок гривні. Які дива покаже валютний курс протягом серпня та чи є ризик девальвації

  • 02-08-24 -
    Нацбанк прогнозує підвищення тарифів для населення на газ і опалення

  • 31-07-24 -
    Словаччина погрожує перекрити поставки дизеля в Україну: чи буде дефіцит палива

  • 28-07-24 -
    В Міненерго спрогнозували ситуацію з енергетикою

  • 22-07-24 -
    Україні не вистачатиме 4,5 млн працівників, - Мінекономіки

  • 02-07-24 -
    Українські пенсіонери та африканська молодь: яке майбутнє пророкують Україні

  • 01-07-24 -
    Для українських водіїв готують нові штрафи: за що хочуть карати

  • 27-06-24 -
    Bloomberg: у НАТО обговорюють план фінансування України на 40 млрд євро на рік

  • 13-06-24 -
    В українській владі дали прогноз щодо наявності світла взимку

  • 07-06-24 -
    Не тільки електрика: ціни в Україні зростатимуть

  • 03-06-24 -
    Тарифна нестабільність: що ще подорожчає разом зі світлом

  • 28-05-24 -
    Долар знову б’є рекорди: скільки коштує валюта сьогодні і що чекати в найближчі дні

  • 22-05-24 -
    Долар пішов за 40: чи обвалиться гривня до кінця року

  • 01-04-24 -
    Світла не буде? Чи зможе Путін вбити українську енергетику

  • 02-03-24 -
    Яким може бути курс долара на початку березня: прогноз банкіра

  • 28-02-24 -
    Індексація на папері? Які реальні виплати отримають пенсіонери у березні

  • 21-02-24 -
    Державі потрібні мільярди: українцям готують нові податки

  • 21-02-24 -
    За крок до торгівельної війни. Що буде, якщо Україна заборонить імпорт польської молочки

  • 12-01-24 -
    НБУ назвав три причини уповільнення інфляції: що буде з цінами у 2024 році

  • 06-01-24 -
    Голова Єврокомісії: Будуть "операційні рішення", аби розблокувати 50 млрд євро для України

  • 05-01-24 -
    ООН прогнозує похмурі перспективи для світової економіки

  • 26-12-23 -
    В НАЦБАНКУ СПРОГНОЗУВАЛИ, ЯК БУДУТЬ ЗРОСТАТИ ТАРИФИ НА КОМУНАЛКУ В 2024-2025 РОКАХ

  • 30-10-23 -
    Прогноз цін на зиму: що подорожчає найбільше та якими продуктами слід запастися вже зараз

  • 18-10-23 -
    Байден планує попросити у Конгресу $100 млрд для України та Ізраїлю - Bloomberg

  • 05-10-23 -
    Продукти в Україні дорожчають. Що буде з цінами та як можна зекономити

  • 03-10-23 -
    Курсові "гойдалки" найближчими днями: що буде з готівковим доларом після рішення НБУ

  • 24-09-23 -
    Розвідка Британії: Російська "бензинова криза" вплине й на інші країни

  • 15-09-23 -
    У вересні автогаз в Україні може подорожчати: якими будуть ціни

  • 08-08-23 -
    Відключень електрики не уникнути. Що чекає на українців узимку та як підготуватися до холодів вже зараз

  • 17-06-23 -
    Блекаути повертаються? На скільки годин можуть відключати електрику в Україні влітку

  • 02-04-23 -
    Підвищення тарифів у квітні: що буде з цінами на світло, газ та воду

  • 31-03-23 -
    Бензин та автогаз в Україні подешевшали: що буде з цінами на пальне далі

  • 07-03-23 -
    Гривня квітне навесні: яким буде валютний курс

  • 07-03-23 -
    Мінекономіки погіршило прогноз зростання ВВП України цьогоріч до 1%

  • 04-03-23 -
    Нового врожаю буде мало: чи загрожує Україні дефіцит продуктів

  • 06-01-23 -
    Накопичувальна пенсія: коли її можуть запровадити в Україні

  • 25-12-22 -
    Що буде з курсом долара: прогноз на початок наступного року

  • 22-11-22 -
    Експерти оцінили ризики блекауту в Україні

  • 18-11-22 -
    У ДТЕК готуються, що світла не буде по кілька днів і будуть "планові включення"

  • 17-11-22 -
    Взимку можуть відключати світло на 10-12 годин: нардеп назвав умови для найгіршого сценарію

  • 15-11-22 -
    Що буде з курсом долара на Різдво: у НБУ дали відповідь

  • 28-10-22 -
    НБУ спрогнозував початок відновлення економіки

  • 04-10-22 -
    МВФ на цьому тижні розгляне надання Україні 1,3 млрд екстреного фінансування – Reuters

  • 28-09-22 -
    ЄБРР прогнозує різке падіння економіки України

  • 27-08-22 -
    Гривня впаде майже вдвічі. Як зберегти свої заощадження від знецінення: плюси та мінуси популярних способів

  • 23-08-22 -
    Ціни на нафту зросли, оскільки обмеженість пропозиції знову на порядку денному – Reuters

  • 18-08-22 -
    Чи вистачить Україні цукру та що буде з цінами: прогноз аналітика

  • 02-08-22 -
    Байден схвалив пакет військової допомоги Україні на 550 мільйонів доларів: що туди входить

  • 02-08-22 -
    Це наші пенсії і зарплати. Зеленський попросив Макрона допомогти з макрофіном на 9 млрд євр

  • 30-07-22 -
    Чи буде далі рости курс долара: чого чекати у серпні

  • 28-07-22 -
    Перспективи післявоєнного відновлення економіки України та пріоритети інвестування

  • 27-07-22 -
    В Україні прогнозують зростання цін до 32%: що може зупинити масштабне здорожчання

  • 10-07-22 -
    Що буде з цінами на овочі, молоко та м'ясо в Україні: прогноз на літні місяці

  • 04-07-22 -
    Повернення до плаваючого курсу долара: коли і на скільки можуть послабити гривню

  • 04-07-22 -
    Британія також готова передати заморожені російські активи Україні - Guardian

  • 25-06-22 -
    "Нафтогаз" не знає, за скільки продаватиме газ мільйонам споживачів вже за тиждень

  • 25-06-22 -
    Ціни на бензин у Європі різко злетіли: як це позначиться на українських АЗС

  • 03-06-22 -
    Що буде з цінами в Україні: прогноз НБУ

  • 11-04-22 -
    У Кабміні спрогнозували масштаби посівної-2022

  • 21-03-22 -
    Війна Росії проти України призведе до тривалої інфляції в єврозоні, - ЄЦБ

  • 02-03-22 -
    Коли будуть нараховані пенсії та соцдопомога у березні: названі дати

  • 18-02-22 -
    Шмигаль озвучив плани щодо імпорту газу до травня

  • 25-01-22 -
    Експерти розповіли, як зростуть ціни на продукти в Україні

  • 24-01-22 -
    JP Morgan чекає нафту по $150 через Україну

  • 11-01-22 -
    В Україні можуть сильно подорожчати та зникнути з полиць деякі продукти: озвучено сумний прогноз

  • 02-01-22 -
    Аби не було війни: що чекає на українську економіку у 2022 році

  • 30-12-21 -
    Валютна "різочка" від Святого Миколая: що очікує гривню у 2022 році

  • 29-12-21 -
    Десять найбільших економічних ризиків 2022 року: що загрожує світовій економіці – Bloomberg

  • 22-10-21 -
    НБУ суттєво погіршив прогноз ВВП України

  • 17-10-21 -
    Війна за енерго­носії: коли в Європі впадуть ціни на газ

  • 15-10-21 -
    МОЗ пояснило, коли лікарі отримуватимуть 20 тисяч

  • 13-10-21 -
    Українцям вистачить газу на зиму, але лише за однієї умови - глава Спілки споживачів комунальних послуг

  • 29-09-21 -
    В Україні хочуть підняти декретні: скільки будуть платити
  •