Політика > Гострий кут

grominfo.eu

Чи правда без військово-облікового документа в Україні відмовляють в адмінпослугах

Середа, 19 червня 2024 10:07
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии Що насправді мав на увазі міністр юстиції України

Цілком може статися, що державні органи при наданні адміністративних послуг почнуть вимагати від військовозобов'язаних громадян військово-обліковий документ – військовий квиток, тимчасове посвідчення військовозобов'язаного, або приписне посвідчення. Інакше чоловікам можуть відмовити у послузі?

Наскільки актуальною є така вимога, і чи покращить вона ситуацію в Україні з мобілізацією – з'ясовував «Апостроф».

Суєта навколо ютьюба

Про те, що держава може вимагати від військовозобов'язаних (а це чоловіки віком від 18 до 60 років) військово-обліковий документ, заявив в інтерв'ю одному з YouTube-каналів міністр юстиції Денис Малюська. Треба зазначити, що це була лише його суто особиста думка - можуть вимагати, а можуть і не вимагати, і всіх розмов на цю тему було всього 6 хвилин (з півтори години передачі). Але резонанс вийшов неабиякий.

Слова міністра передруковували один у одного багато телеграм-каналыв та новинних сайтыв, і в результаті навіть вийшло, що Денису Малюсьці приписали фразу, що людям, які уникають мобілізації, можуть відмовляти в адмінпослугах. Хоча він просто припустив, що можуть попросити показати військовий квиток. А це дві великі різниці.

Але так чи інакше громадяни трохи переполошилися. Адже в ухваленому у квітні законі про посилення мобілізації спочатку щодо ухилістів передбачалися досить суворі обмеження у правах. А саме:

- заборона на виїзд за кордон;

- блокування всіх операцій з рухомим та нерухомим майном;

- заборона на отримання посвідчення водія та керування власним транспортним засобом;

- обмеження права у користуванні власними коштами та іншими цінностями;

- неможливість укласти кредитний договір, договір позички;

- призупинення отримання пільг та послуг від держави.

Втім, у підсумковому документі з усіх обмежень залишилося лише позбавлення права керування терміном від 3 до 6 місяців – решту депутатів у ході численних поправок прибрали: мовляв, порушення базових прав громадян. А тут міністр юстиції нібито каже, що люди, які уникають мобілізації, можуть втратити права на адміністративні послуги.

Так що ж казав міністр

В інтерв'ю YouTube-каналу Денис Малюська зазначив, що всюди, де держава якось спілкується з громадянином, надаючи йому адміністративні послуги, з'являється можливість попросити військово-обліковий документ.

Також міністр зазначив, що ця норма вже частково практикується, і підкреслив, що критично важливих послуг вона не стосується: документи можуть запитувати, коли йдеться про послуги «для хорошого способу життя, для комфорту, і що стосується лише військовозобов'язаного, а не, наприклад , його дітей».

При цьому в коментарі «Апострофу» Денис Малюська наголосив, що, говорячи про адміністративні послуги, він мав на увазі лише ті, що належать до його відомства. Зокрема, це:

- реєстрація права на нерухоме майно та бізнес (зокрема – вирішення питань банкрутства);

- реєстрація актів цивільного стану;

- нотаріальні послуги;

- міжнародна правова допомога.

«Ось, наприклад, реєстрація транспортного засобу: до цього ми не маємо стосунків, це послуга МВС. І радити, чи вимагати під час реєстрації автомобіля військовий квиток – це не наша компетенція. А от коли йдеться про реєстрацію шлюбу, там у заяві є графа, пов'язана із ставленням до військової служби. І у РАГСі цілком можуть попросити показати військовий квиток. Але можуть і не просити – просто записати за словами нареченого номер документа. А можуть взагалі вписати до графи: військово-обліковий документ не пред'явлено», – каже «Апострофу» Денис Малюська.

Втім, від початку повномасштабної війни з росією під час реєстрації шлюбу військово-обліковий документ просять показати все частіше.

«У нас на Західній Україні, коли почалася мобілізація, пішли перші історії – відмовлялися реєструвати шлюб без пред'явлення військового квитка. Історії були різні. Спочатку намагалися вирішувати справу за допомогою хабарів. А тепер просто «забили» і живуть собі без реєстрації», – розповідає «Апострофу» колишній директор одного із Центрів із надання безкоштовної вторинної правової допомоги Львівщині Наталка Костишин.

Але ситуація в різних регіонах України може помітно відрізнятися. При цьому зараз шлюб можна зареєструвати не лише у РАГСі, а й у Центрі надання адміністративних послуг.

«ЗАГС – це для тих, хто хоче урочисто, з клятвами, з музикою, з фото та відео на згадку. А до нас дійшли, документи оформили. І все. І жодних військово-облікових документів ми не вимагаємо», – каже «Апострофу» Тетяна, яка в системі реєстрації актів цивільного стану працює з 2007 року і має в Центрі надання адміністративних послуг Дніпровській РДА у місті Києві окрему кабінку.

Пережиток минулого

По суті, необхідність подання військово-облікового документа – це пережиток радянського минулого, коли без військового квитка було справді нікуди.

«Я пам'ятаю, свій перший закордонний паспорт отримував у 2006 році. І тоді зробити це без воєнного квитка були проблеми. Втім, ще вимагали документ про освіту та довідку про несудимість. А за десять років – вже взагалі жодних проблем», – згадує у розмові з «Апострофом» харківський підприємець Андрій Головинський.

У принципі, це цілком зрозуміло: у 2013 році було ухвалено закон «Про адміністративні послуги», після чого в країні буйним кольором почала розквітати система Центрів надання адміністративних послуг. Які створювалися міськими радами та міськими державними адміністраціями та які значно полегшили процес надання цих послуг. Насамперед – за рахунок скорочення кількості різних документів та довідок.

«Я не думаю, що маю право коментувати інтерв'ю та заяви міністра юстиції, але хочу зазначити, що підкоряюся лише керівництву Печерського району. І перелік документів, які потрібно надавати для отримання тієї чи іншої адміністративної послуги, регулюється рішенням №523 Київської міської ради. Можливо, в інших містах інший перелік документів – усі визначають місцеві громади. Щодо Києва, то у нас уже понад 500 адміністративних послуг, і лише дві з них вимагають пред'явлення військово-облікового документа – це реєстрація місця проживання та зняття з реєстрації», – каже «Апострофу» начальник Центру надання адміністративних послуг Печерській РДА у місті Києві Ігор Андріянов.

На його думку, цих двох документів цілком вистачає, щоби зробити неактуальною тему з пред'явленням військового квитка. Адже якщо людина має документ про реєстрацію, значить, військово-обліковий документ вона вже пред'являла, і в неї все гаразд. А навіть якщо паспорт старий, з пропискою двадцятирічної давності, то уточнити через систему Оберіг актуальні дані та з'ясувати, ухилянт людина чи ні – справа 10 хвилин. І не треба жодних зайвих паперових документів.

  • 20-11-24 -
    Чи потрібна Україні ядерна бомба

  • 11-11-24 -
    МЗС заявило, що Україна не знала про розмову Трампа і Путіна – ЗМІ

  • 05-11-24 -
    ISW: Росія у Молдові розпочала кампанію дискредитації перемоги Санду

  • 26-10-24 -
    В Україні відновили бронювання від мобілізації, але з умовою: що вирішив Кабмін

  • 21-10-24 -
    Мобілізація в Україні: яке покарання загрожує за ігнорування повістки

  • 17-10-24 -
    Другий Саміт миру під питанням: чому масштабну зустріч перенесли і чи відбудеться вона взагалі

  • 27-09-24 -
    Ситуація для Путіна ускладниться: Британія назвала терміни, коли дозволять ЗСУ бити по РФ

  • 25-09-24 -
    Україна відреагувала на заяву президента Чехії

  • 27-08-24 -
    Чи буде влада в Україні блокувати Telegram і що може змінити арешт Дурова

  • 20-08-24 -
    Рада заборонила РПЦ. Що буде з Московським патріархатом

  • 15-08-24 -
    WSJ: Зеленський схвалив план підриву "Північних потоків", але спробував скасувати його після втручання ЦРУ

  • 14-08-24 -
    Китай програв в Україні. Як хитрий план Сі Цзіньпіна був похований у Курській області

  • 06-08-24 -
    Буданов планував напасти на "вагнерівців" у Малі ще з 2023 року, — The Times

  • 04-08-24 -
    Готовністю передати зброю хуситам Путін хоче відвернути підтримку України Заходом – ISW

  • 01-08-24 -
    ТЦК виписують українцям штрафи попри оновлення даних у "Резерв+": подробиці

  • 29-07-24 -
    "Завжди можете вийти з ЄС": у Польщі відреагували на заяви Орбана про Путіна та Україну

  • 02-07-24 -
    РФ використовуватиме головування в Раді безпеки ООН для демонстрації сили, — ISW

  • 27-06-24 -
    В Орбана вимагають визнати усе Закарпаття "традиційно угорським"

  • 22-06-24 -
    Мобілізація у липні: чи призвуть до ЗСУ чоловіків, які не проходили строкову службу

  • 12-06-24 -
    Економічне бронювання від мобілізації: як в Раді пропонують вирішити питання і чи реально це

  • 12-06-24 -
    В оборонному комітеті Ради розповіли, коли чекати на закон про демобілізацію

  • 26-05-24 -
    Перейти чергову "червону лінію" вдасться? Коли США дозволять пускати свої ракети по Росії

  • 23-05-24 -
    Енергетиків та айтішників – без обмежень. Як Кабмін змінив умови бронювання від мобілізації

  • 23-05-24 -
    Наступ на Балтику: чи вдасться Путіну залякати НАТО

  • 20-05-24 -
    Мобілізація водіїв: чи чекає на Україну паливна криза

  • 18-05-24 -
    Закон про мобілізацію в дії: чи впораються з навантаженням ТЦК, ЦНАП та е-кабінети

  • 29-04-24 -
    Україна повідомила Єврораду про тимчасовий відступ від конвенції з прав людини: деталі

  • 28-04-24 -
    Заборона ТікТок: чи закриють в Україні популярну мережу

  • 25-04-24 -
    Чи з'являться ТЦК за кордоном та чи будуть вони вручати повістки: відповідь Міноборони

  • 24-04-24 -
    Держдеп США додав телемарафон у звіт щодо порушень прав людини

  • 24-04-24 -
    Марш додому! Як спрацює скасування консульських послуг за кордоном

  • 23-04-24 -
    Допомога США в обмін на російські НПЗ? Чи піде Київ на такий компроміс

  • 22-04-24 -
    Кінець Московському патріархату? Що готує Верховна Рада

  • 12-04-24 -
    "Это делала только одна страна". Как Генштаб убеждал Раду отложить демобилизацию

  • 11-04-24 -
    Верховна Рада проголосувала за зміни до закону про мобілізацію

  • 10-04-24 -
    Демобілізацію прибрали із законопроекту про мобілізацію: що це означає

  • 10-04-24 -
    Законопроєкт про мобілізацію нарешті готовий до розгляду - основні положення

  • 08-04-24 -
    Шантаж на межі фолу: чого домагається Кремль своїми ІПСО на Заході

  • 07-04-24 -
    Посилення мобілізації: у законопроєкт повернули обмеження для ухилянтів, — Фріз

  • 11-03-24 -
    "Капітуляція означає смерть". Українське духовенство відповіло на заяву Папи Римського

  • 09-03-24 -
    Ердоган захотів провести мирний саміт з Росією. Зеленський відповів, що там не місце Москві

  • 06-03-24 -
    Битва за Молдову: здавалося б, до чого тут Україна

  • 05-03-24 -
    Telegram отримав від української влади перелік "потенційно проблемних" каналів, – ЗМІ

  • 02-03-24 -
    РФ злила запис переговорів Бундесверу про знищення Кримського мосту ракетами Taurus – ЗМІ

  • 24-02-24 -
    США уникають серйозних санкцій проти Росії. Bloomberg дізналося причину

  • 22-02-24 -
    Понад 4000 правок: мобілізаційний закон занурюється у весну

  • 21-02-24 -
    Естонія не планує закривати кордон з РФ на час виборів Путіна

  • 19-02-24 -
    Снаряди замість слів. Що Україна чекає від Заходу і як війна змінює політику Європи

  • 17-02-24 -
    А що мені за це буде? Навіщо Путін убив Навального

  • 16-02-24 -
    Зеленський: Ситуація на кордоні з Польщею – це порушення принципів солідарності

  • 12-02-24 -
    Штати на паузі. Чи вистачить Україні зброї та грошей без американської допомоги

  • 09-02-24 -
    В Україні спростували фейкові заяви Путіна

  • 06-02-24 -
    Стеження СБУ за Bihus.Info прокоментував міністр юстиції: Сором за "роботу" спецслужби

  • 05-02-24 -
    Примус та обмеження. Чому законопроєкт про мобілізацію не вирішує проблем з нею

  • 03-02-24 -
    Україна попередила США про намір звільнити Залужного, — WP

  • 01-02-24 -
    Між двома вогнями. Чи звільнить Зеленський Залужного і що стоїть за їхнім конфліктом

  • 31-01-24 -
    Звільнити не можна лишити: чим завершиться істерія навколо Залужного

  • 30-01-24 -
    Українська медіаспільнота поскаржилася послам G7 на тиск і дискредитацію

  • 10-01-24 -
    Україна таки запускає план "Б"? Чи варто чекати на допомогу від США

  • 10-01-24 -
    Змусити чи мотивувати. Чому у владі не можуть домовитися про правила мобілізації

  • 06-01-24 -
    Влада Польщі домовиться з фермерами про припинення блокади кордону з Україною – ЗМІ

  • 05-01-24 -
    Мобілізація в Україні: які штрафи пропонують затвердити для ухилянтів

  • 27-12-23 -
    Залужний прокоментував "мобілізацію 500 тисяч осіб"

  • 26-12-23 -
    Покарання для ухилянтів та повістки на роботі: до Ради внесли законопроєкти про мобілізацію

  • 22-12-23 -
    Страшний сон бригади "Монако": чи реально мобілізувати українців за кордоном

  • 28-11-23 -
    The Guardian: Український уряд вже цього тижня змінить підхід до мобілізації

  • 23-11-23 -
    Україна не робитиме виключень для угорської меншини, щоб відкрити шлях до ЄС – Стефанішина

  • 20-11-23 -
    Чому зросла політична напруга через війну і що буде з допомогою Заходу для України

  • 10-11-23 -
    "Формальні підписання з Путіним": дипломат назвав види переговорів із РФ під час війни

  • 05-11-23 -
    Візит Зеленського до Ізраїля під загрозою: в ЗМІ пояснили причину

  • 28-10-23 -
    Заборона УПЦ МП: все вирішиться до Різдва

  • 14-10-23 -
    Гарантії безпеки для України: чому ізраїльський формат для нас не спрацює

  • 22-07-23 -
    ISW проаналізував, для чого Кремль маніпулює "зерновою угодою"

  • 19-07-23 -
    Росія дала зрозуміти, що арешт Путіна буде "оголошенням війни" – президент ПАР

  • 07-07-23 -
    "Ми не підтримували": у Байдена відреагували на таємні переговори США і РФ щодо України

  • 04-07-23 -
    Кулеба розповів про проблеми з навчанням на F-16

  • 28-05-23 -
    "Не так вони й хочуть миру": Папа Римський відзначився скандальною заявою на адресу України

  • 26-05-23 -
    Невмілий ядерний блеф: як Росія та Білорусь знову шантажують Україну та НАТО

  • 17-03-23 -
    "Підкреслить абсурд": чим загрожує Україні головування РФ в Радбезі ООН, — експерт

  • 11-03-23 -
    Україна відкладає зміни до закону про олігархів, що були вимогою ЄС
  •