Економіка > Думки

grominfo.eu

Мільярди на "броню": як Україна купує "золоті" маски і спонсорує Китай

П'ятниця, 22 травня 2020 19:24
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии У МОЗ вирішили купувати все самостійно і не підпускати до бюджетних коштів нікого

Бюджетний комітет парламенту 19 травня схвалив виділення 2,3 мільярдів гривень на закупівлю засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) від коронавірусу для українських лікарень. На ці гроші держава планує придбати маски, респіратори, захисні окуляри та костюми. Це, звичайно, позитив, однак якщо вникнути в цифри масштабної закупівлі, то можна побачити, що всі ЗІЗи влада збирається купувати за ціною, вище їх ринкової вартості.

Чому так відбувається, розбирався "Апостроф".

Ціна "броні"

Ще на початку травня Кабмін попросив додатково 2,9 мільярдів гривень із фонду боротьби з коронавірусом. Із них 650 мільйонів повинні бути спрямовані на розвиток і оплату праці співробітникам лабораторій МОЗ (саме там щодня досліджують тисячі проб на коронавірус), а решта грошей підуть на закупівлю антивірусної "броні" для медиків.

Витрати мав узгодити бюджетний комітет ВР, і 19 травня нардепи це зробили (правда, не одноголосно). Однак, якщо проаналізувати дані, які опублікував член комітету Олексій Гончаренко, в Міністерстві охорони здоров'я збираються купувати засоби захисту дорожче їхньої ринкової вартості.

Наприклад, в уряді збираються придбати 6,6 мільйонів медичних масок за орієнтовною ціною 10 гривень за штуку. У роздробі маски стільки й коштують, але якщо робити оптові закупівлі, то, очевидно, можна істотно заощадити.

"Якщо брати текстильні маски або ситцеві, які ми робимо, багаторазові, то подібні маски ми продаємо по 8-9 гривень, - розповідає "Апострофу" засновник групи компаній "Текстиль-Контакт" Олександр Соколовський. - Якщо брати штамповані тришарові маски, то ціни варіюються в районі 6-7 гривень".

Якщо звернутися до цифр угод на Prozorro, то можна побачити, що Золочівська райдержадміністрація закупила 1000 масок по 8,5 гривень за штуку, а департамент ЖКГ Івано-Франківської міськради взагалі зміг укласти договір на поставку 2000 масок по 5,6 гривень кожна.

Але варто зазначити, що маски все ж бувають різні. Після пандемії коронавірусу на ринок вийшли сотні ділків, які почали шити і продавати маски на будь-який смак, дизайн і гаманець. Але маски ці часто не мали нічого спільного з виробами медичного призначення, які дійсно забезпечують захист.

Стандарт медичної маски визначено ДСТУ EN 14683:2014 "Маски хірургічні. Вимоги та методи випробування". Згідно з цим стандартом правильна медична маска повинна бути виготовлена з нетканого гіпоалергенного матеріалу, не мати запаху, а внутрішня і зовнішня сторони маски повинні бути різного кольору.

Так, може, в Золочеві та Івано-Франківську, де примудрилися купити засоби захисту дешевше, просто купили "неправильні" маски? А в Міністерстві охорони здоров'я хочуть "правильний" захист, а він коштує мінімум 10 гривень за штуку? Не зовсім так.

Зважаючи надані по операціях на Prozorro, 24 квітня Новоукраїнська центральна районна лікарня закупила 2600 масок стандарту EN 14683 по 9,5 гривень. На перший погляд, економія невелика: всього 50 копійок на масці, але купуючи 6,6 мільйонів масок (як планує уряд), по 9,5 гривень за штуку бюджет зміг би заощадити 3,3 мільйони гривень.

Центр первинної медико-санітарної допомоги Баришівської райради знайшов маски по 6,1 гривні за штуку, а ось 13 травня комунальне підприємство Закарпатської облради закупило такі ж стандартизовані маски взагалі по 5,1 гривні за штуку. Тобто в такому разі економія могла б становити більш як 32 мільйони гривень.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Утім, навіть 5 гривень за маску, порівняно з докоронавірусним періодом, - це не так і мало. Наприклад, у січні, коли до загрози COVID-19 в Україні ще ніхто не ставився серйозно, на Prozorro медичні маски розходилися по 0,7-1,5 гривень за штуку. У березні, через підвищений попит, стався різкий стрибок ціни: деякі постачальники примудрялися збувати державі маски навіть по 25 гривень.

Потім була заборона на експорт товарів медичного призначення, який дозволив збити ціни, але зараз у Мінекономрозвитку припускають, що з 1 червня цю заборону можна скасовувати. Нібито українські виробники змогли наситити ринок внутрішній (принаймні, масками), а значить, вже пора виходити на ринок зовнішній. Тобто ціни на "броню" від коронавірусу знову можуть злетіти, адже на Заході продавати нашу продукцію куди вигідніше.

"Західні замовники, на відміну від нашої держави, готові давати серйозні замовлення і готові за них платити", - запевняє Олександр Соколовський.

Де будемо шопитися

Поки невідомо, у кого саме Україна буде купувати засоби захисту: у вітчизняного виробника чи в Китаї.

За словами Соколовського, вітчизняні виробники здатні задовольнити потреби держави в засобах захисту на 100%.

"В Україні цілком достатньо виробничих потужностей, щоб організувати випуск засобів захисту. Є підприємства, які можуть виробляти по 200-500 тисяч масок на день. Але для того, щоб виробник був до цього готовий, потрібно озвучити бюджет, номенклатуру в межах бюджету, скільки потрібно зробити засобів захисту з розбивкою по місяцях. Виробництво по кнопці вкл/викл не працює", - підкреслив Соколовський.

У межах місячної потреби на суму в 2,3 мільярди уряд планує закупити 6,6 мільйонів масок, 4,3 мільйони захисних костюмів, 1,2 мільйони респіраторів. Це досить багато, тому вже зараз вітчизняному виробникові непогано було б знати - збирається влада до нього звертатися чи ні.

"Якщо це щомісячна потреба, то вже потрібно починати працювати, і торги повинні бути вже оголошені. Але поки ми не бачили ніяких оголошень про закупівлю, і до нас ніхто не звертався, тому питання для нас залишається відкритим", - резюмував Олександр Соколовський.

Але вже зараз зрозуміло, що захисні костюми Україні доведеться імпортувати.

"Стосовно захисних костюмів введено такий стандарт, який ніхто в Україні виконати не може, тому вони в будь-якому випадку будуть імпортними", - пояснив "Апострофу" член парламентського комітету з питань бюджету Олексій Гончаренко.

А на захисні костюми піде якраз таки левова частка з виділених 2,3 мільярдів гривень на засоби захисту - 2,1 мільярди гривень.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Стандарт захисних костюмів, про який говорить Гончаренко, - це ДСТУ EN 14126. МОЗ уже встиг потрапити в скандал з цим стандартом, коли в березні під виграний тендер "Текстиль-Контакт" почав відшивати костюми, а в МОЗ їх передумали купувати, пославшись на відсутність сертифіката у виробника. У підсумку, ці костюми прилетіли до нас з Китаю.

Правда, якої саме якості товар потрапив в Україну з Піднебесної, сказати складно.

"У нас, як виявилося, немає лабораторій, які можуть перевіряти продукцію на відповідність стандарту EN 14126. Ну, а в Китаї, як пощастить: є виробники, у яких сертифікат стандарту відповідає реальності, а є і продукція неналежної якості (так, до Польщі поставлялися маски з Китаю за підробленими сертифікатами, - "Апостроф")", - зазначив Олександр Соколовський.

Більш того, і це найголовніше - ДЕ уряд буде купувати засоби захисту, не знають навіть на держпідприємстві "Медичні закупівлі України", яке і повинно займатися централізованими медичними закупівлями в країні.

Підприємство створили ще в 2018 році для забезпечення "прозорих і якісних" закупівель, в тому числі, і через міжнародні організації. Однак на ДП розповіли "Апострофу", що ніяких завдань від МОЗ не отримували.

"Щоб почати такі закупівлі, нам потрібно отримати відповідне розпорядження від МОЗ, де вони нам вкажуть, яка кількість і що саме їм потрібно. На сьогодні ніякої інформації з приводу того, відбуватимуться ці закупівлі через нас чи ні, ми не отримували", - пояснили нам у прес-службі підприємства.

Але, схоже, в Міністерстві охорони здоров'я взагалі вирішили не підпускати до бюджетних коштів нікого.

"Після ситуації з костюмами біологічного захисту, коли МОЗ вперше за 6 років купив їх самостійно через свій тендерний комітет, нас виключили з казначейських рахунків на отримання коштів із резервного фонду по COVID-19. Тому зараз ми нічого не можемо закуповувати за цим напрямом", - резюмували в прес-службі.
Tags:     МОЗ      коронавірус      Covid-19      захисні маски      держзакупівля

  • 18-04-24 -
    Звільняти будуть частіше, ніж наймати: у яких сферах плануються масштабні скорочення

  • 07-03-24 -
    РФ може воювати з Україною з нинішньою інтенсивністю щонайменше два роки, - розвідка Литви

  • 21-02-24 -
    В уряді Польщі занепокоєні, що через українське зерно вони втрачають німецький ринок

  • 08-02-24 -
    Мирний атом по-українські: чи потрібні нашій країні нові ядерні реактори

  • 18-12-23 -
    Глава МВФ попередила про проблеми для економіки України у разі затримки допомоги Заходу

  • 24-11-23 -
    Страйк на кордонах: скільки втратить економіка України і що обіцяють заблокованим водіям

  • 05-09-23 -
    Зернова ініціатива: Ердоган закликав Україну "пом'якшити підхід" для поновлення угоди

  • 17-08-23 -
    Британська розвідка оцінила здатність України пройти опалювальний сезон під обстрілами

  • 25-07-23 -
    Ціни на алкоголь різко зростуть: чому влада йде на такий крок

  • 09-06-23 -
    Ігор Черкаський про необхідність внесення рф до “чорного списку” FATF: "Це захистить глобальну фінансову безпеку"

  • 22-01-23 -
    Чим ризикує Європа під час розширення санкцій проти російської нафти

  • 06-01-23 -
    Нафта дорожчає другий день поспіль: що вплинуло на світові ціни

  • 27-12-22 -
    Росія може нашкодити: міністр енергетики розповів, чи будуть українці зі світлом у Новий рік

  • 22-12-22 -
    Газ Путіна. Навіщо Європі та Україні стеля цін на російський газ

  • 31-10-22 -
    У Раді назвали втрати економіки від масштабних повітряних тривог по всій Україні

  • 23-10-22 -
    Ігор Черкаський: Настав час накласти санкції на росію як на терористичну державу, якою вона стала

  • 24-09-22 -
    Що буде з цінами на бензин після повернення акцизів: прогноз Мінекономіки

  • 20-09-22 -
    Дефіцит не загрожує? Чи вистачить українцям пшениці у 2023 році

  • 06-09-22 -
    Ердоган вважає, що в енергетичній кризі винна сама Європа

  • 23-08-22 -
    В ОП назвали суму екстреної допомоги Україні на відновлення зруйнованих об'єктів

  • 14-07-22 -
    Трюдо прокоментував передачу турбіни для ПП-1

  • 09-07-22 -
    Підвищення тарифів на залізничні вантажні перевезення знищує аграріїв, - УЗА

  • 09-07-22 -
    Війна Росії проти України - це шок для світової економіки, - глава МЗС Франції

  • 05-07-22 -
    Ціни на нафту відновили зростання: що стало причиною

  • 04-07-22 -
    Лондон виступає за передачу Україні конфіскованих активів РФ - ЗМІ

  • 22-06-22 -
    РФ може припинити постачання газу ЄС взимку - МЕА

  • 04-06-22 -
    Війна РФ проти України спричинила тривимірну глобальну кризу – Генсек ООН

  • 26-04-22 -
    S&P: Економіка Росії повернеться до рівнів 2021 року за 10 років, України – за 5 років

  • 18-04-22 -
    Зеленський вимагає нових санкцій за "рубльову окупацію" півдня України

  • 16-04-22 -
    "Путінфляція". Посол України назвав зростання цін у Європі платою за свободу

  • 16-04-22 -
    МВФ: Війна в Україні позначиться майже на 150 країнах

  • 05-04-22 -
    Перехід на розрахунки в рублях викине російських експортерів зі світових ринків

  • 04-04-22 -
    Чому закон про конфіскацію майна росіян в Україні може виявитись нелегітимним: відповідь експерта

  • 18-02-22 -
    Україна має всі підстави клопотати про списання зовнішнього боргу - Юлія Тимошенко

  • 15-02-22 -
    Бережіть нерви. Що стоїть за панікою на фінансових ринках і коли вона закінчиться

  • 09-02-22 -
    Об’єднаний податок на працю зі ставкою 20%: перспективи, можливості, наслідки

  • 04-02-22 -
    Угода про ЗВТ із Туреччиною: що в результаті отримає економіка України

  • 27-01-22 -
    Примус до фіскалізації. Навіщо влада заганяє ФОПів у кут

  • 25-01-22 -
    Через цілеспрямовані дії проти великих іноземних інвесторів Україна перестає бути інвестиційно привабливою – економіст

  • 25-01-22 -
    Є план "Б". Шмигаль сказав, чи зможе Україна закупити газ у випадку припинення транзиту

  • 17-01-22 -
    Головний "імпорт": чому зростають ціни на продукти в Україні

  • 15-01-22 -
    В Україні раптово можуть подешевшати важливі продукти: що відбувається

  • 12-01-22 -
    Шокові ціни "з'їдають" доходи: чому в Україні злетіла вартість продуктів і що з цим робити

  • 08-01-22 -
    Експерти розповіли, які професії будуть популярними у 2022 році

  • 04-01-22 -
    В урядовому агропрогнозі не врахували ключові чинники впливу на українське господарство — Мартинюк

  • 03-01-22 -
    У "Нафтогазу" немає грошей на купівлю імпортного газу, необхідного для проходження першого кварталу 2022 року – Коболєв

  • 23-12-21 -
    Електрику від початку опалювального сезону відключали кожному четвертому українцю, - опитування

  • 20-12-21 -
    В Україні через ціни на газ можуть серйозно подорожчати багато товарів – експерт

  • 17-12-21 -
    Федоров про продаж "Дії": Рано чи пізно ми прийдемо до етапу, коли наш підхід до побудови цифрової держави перейматимуть інші Більше читайте тут: https://gordonua.com/ukr/news/society/fedorov-pro-prodazh-diji-rano-chi-pizno-mi-prijdemo-do-etapu-koli-

  • 08-11-21 -
    Коболєв: Скасування санкцій щодо "Північного потоку-2" з боку США пов'язано з "обнуленням" корпоративної реформи "Нафтогазу"

  • 04-11-21 -
    Кому я винен - ​​всім прощаю: чи загрожує Україні дефолт

  • 28-10-21 -
    Доведеться чекати кілька років: коли в Україні може запрацювати система накопичувальної пенсії

  • 18-10-21 -
    Зеленський: В Україні достатньо газу для споживачів за нормальними цінами

  • 07-10-21 -
    Газ з Росії в обхід України: хто винен і що робити

  • 05-10-21 -
    Міністр фінансів неприємно вражений конфліктом держбанку зі "Схемами"

  • 04-10-21 -
    Піар депутатів на субвенціях дискредитує реформу децентралізації – аналітик

  • 01-10-21 -
    Ми в боргах, як у шовках, але дуже горді, щоб домовлятися - Геннадій Друзенко

  • 29-09-21 -
    Війна регуляторів: чому Україна втратила баланс між захистом ринку та споживача

  • 22-09-21 -
    НБУ назвав чинники зростання української економіки

  • 21-09-21 -
    На стежці війни. Як команда Зеленського хоче боротися з олігархами

  • 15-09-21 -
    Не потрібно вигадувати нові велосипеди: як Зеленському уникнути тарифних бунтів

  • 13-08-21 -
    Платити за сусіда: як комунальники на рівному місці "доять" українців

  • 04-08-21 -
    Міністр: Зарплати зростають удвічі швидше, ніж ціни

  • 29-07-21 -
    Передчуття "енергетичної війни": чи збереже Україна транзит російського газу

  • 27-07-21 -
    Подорожчання електроенергії в Україні: якою може бути ціна для тих, хто витрачає багато

  • 26-07-21 -
    Економіка має бути ризиковою: які рецепти розвитку пропонує віце-прем’єр Любченко

  • 25-07-21 -
    Вітренко проти невигідних закупівель газу з РФ, "Газпром" пояснив слова Міллера

  • 23-07-21 -
    Відверта халтура великого дорожнього будівництва

  • 21-07-21 -
    Дитячі ігри на дорослі теми: чому уряд України обманює про переговори з МВФ

  • 17-07-21 -
    Вітренко: Меркель вдалося переконати в загрозі від ПП-2

  • 13-07-21 -
    Держфінанси після кризи: розвиток чи стагнація?

  • 12-07-21 -
    "Північний потік-2": позиція Німеччини залишається незмінною

  • 12-07-21 -
    Коболєв пояснив премії керівництва "Нафтогазу" в 2020 році

  • 10-07-21 -
    "Поки це виглядає як рейдерське захоплення держвласності", - глава Держаудитслужби Пліс про позицію наглядової ради Нафтогазу

  • 07-07-21 -
    Польща вимиває робочу силу з України: чим це загрожує

  • 03-06-21 -
    Зарегулировать в «тень»

  • 31-05-21 -
    Наглядова рада розбрату: за що критикують "кураторів" Нафтогазу

  • 29-05-21 -
    Бензин від Луки: чим загрожує Україні паливне ембарго Білорусі

  • 26-05-21 -
    Електро­енергія - не сало, на базарі не купиш: Україну врятують RAB-тарифи

  • 17-05-21 -
    Вітренко замість Коболєва: чи є шанс у "Нафтогазу"
  •