Надзвичайні події > ООС

grominfo.eu

Бойова Феміда. Чому в Україні досі не повернули військові трибунали

Понеділок, 11 січня 2021 19:05
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии В Україні сьомий рік йде війна, але пов'язані з нею злочини досі розглядають цивільні суди. За цей час під слідством опинилися не тільки звичайні бійці, але і бойові генерали.

Військові суди діяли в Україні з перших років незалежності і до 2010 року. Команда екс-президента Віктора Януковича, прийшовши до влади, затіяла масштабну судову реформу. Однією з головних її "жертв" якраз і стали військові трибунали.

Тоді говорили, що такі спецоргани нібито не відповідають "європейським стандартам" і мало завантажені справами. Війна, що почалася навесні 2014 року на сході України, показала, наскільки передчасними були ці заяви.

Тим не менш ні істотне розширення ВСУ, ні ріст кількості "профільних" злочинів не призвели до повернення військових судів або поліції. У той же час Головну військову прокуратуру таки створили – вона проіснувала фактично до 2019 року.

При цьому розмови про реформу військового правосуддя тривали всю каденцію президента Петра Порошенка. Та й сам він навесні 2017 року обіцяв відновити трибунали. Відповідні законопроекти навіть внесли до Ради, але депутати їх так і не прийняли. Чинний глава держави Володимир Зеленський поки що публічно не висловлював свою позицію з цього питання.

За роки війни учасники АТО/ООС не раз ставали фігурантами резонансних справ. І мова не тільки про простих бійців, але і вищий офіцерський склад. Зараз в рамках різних кримінальних проваджень, в тому числі й корупційних, під слідством перебувають генерали Сергій Дроздов, Ігор Павловський, Юрій Аллеров, Андрій Алімпієв і Віктор Назаров.

Питання компетенції

Справа генерала Віктора Назарова підняла широку дискусію про необхідність повернути військові трибунали. Він був заступником начальника Генштабу ЗСУ і на самому початку бойових дій на Донбасі очолював штаб АТО. Саме за дії в той період його зараз і притягують до кримінальної відповідальності.

За версією прокуратури, Назаров не забезпечив достатню організацію і захист рейсу з українськими десантниками в окупований Луганськ. Вночі 14 червня 2014 року бойовики збили транспортний літак Іл-76 з переносного зенітно-ракетного комплексу. В результаті катастрофи загинули 49 українських військових.

У березні 2017 року Павлоградський районний суд Дніпропетровської області визнав генерала Назарова винним в службовій халатності. Колишній начальник штабу АТО отримав сім років позбавлення волі, але під варту так і не відправився, бо вирок був оскаржений.

Тільки в середині грудня 2020 року Дніпровський апеляційний суд завершив процес, залишивши без задоволення скарги підсудного. Але і на цей раз генерал уникнув ув'язнення – Верховний суд призупинив виконання вироку до розгляду касації.

Справа Назарова викликала негативну реакцію в командуванні Збройних сил. Приміром, начальник Генштабу Руслан Хомчак заявив, що у засудженого генерала не було "злочинного наміру" і він просто виконував своє завдання по захисту України.

Звернув увагу на цю історію і колишній Командувач армією США в Європі Бен Ходжес. Він назвав справу Назарова прикладом "розправи над командирами". Американський генерал також заявив, що цивільні судді не можуть розглядати подібні справи.

Військовий прокурор Максим Крим, який і домігся обвинувального вироку Назарову, не згоден з такою думкою.

"У нас в країні є багато справ, наповнених певною специфікою, наприклад, стосовно медичних працівників. Тобто тих справ, де судді не є профільними фахівцями. У той же час суд завжди, виносячи законне рішення, ґрунтується на висновках експертиз, у тому числі військових, де вказані дані про правильність, законність, послідовність дій тих чи інших воєначальників", – сказав він.

Крим звернув увагу, що у справі Назарова є два висновки військово-тактичних експертиз, які, на його думку, підтверджують провину генерала.

"Наявність спеціалізованих судів може тільки прискорити сам процес розгляду справи і розвантажити районні суди. Якщо вони (військові суди, – ред.) будуть, то я в цьому нічого поганого не бачу. У той же час говорити, що цивільні суди не можуть об'єктивно розглянути кримінальну справу, ну, з цим я не можу погодитися", – додав прокурор.

В свою чергу адвокат засудженого Михайло Турик стверджує, що цивільні судді не мають достатніх знань у військовій справі. На його думку, відновлювати спеціальні суди для такої категорії розглядів не просто потрібно, а вкрай необхідно.

"Коли слухали цю справу в Павлограді, в суді першої інстанції, то мені довелося судді роз'яснювати, що "Верховний Головнокомандувач" і "Головнокомандувач" – це дві великі різниці. А вона мені каже: "Де це написано?". Я їй відповів, що в Конституції. І в неї був шок, а військові прокурори сиділи і хихотіли в кулак", – розповів він.

Туманні перспективи

У чинній владі сумніваються, що повернення трибуналів можливе в найближчій перспективі. Співрозмовники видання в Міністерстві юстиції та Комісії з питань правової реформи при Офісі президента стверджують, що це питання поки що не виноситься на обговорення.

Голова комітету Верховної ради з питань національної оборони, безпеки і розвідки Олександр Завітневич ("Слуга народу") вважає, що трибунали в Україні якщо і з'являться, то нескоро. Він нагадав, що де-юре в країні зараз мирний час.

“Для того, щоб військові суди не тільки ефективно працювали, але і не порушували права громадян, необхідно вивчити як практику Європейського суду з прав людини, так і досвід країн світу. Також слід врахувати і особливості роботи в умовах бойових дій, а значить, підвищеного навантаження. Звичайно такий процес потрібен, але створювати окрему гілку судів зараз буде важко, дорого і довго", – сказав він.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии
Завітневич нагадав, що де-юре в Україні мирний час (фото: прес-служба)


На його думку, зараз варто зосередитися на підвищенні кваліфікації суддів, які займаються військовими злочинами. Адже більшість з них ніколи не мали стосунку до армії і не брали участі в бойових діях. У той же час депутат визнав, що цивільні судді обмежені в можливості ефективно і швидко розглядати таку категорію справ.

Голова оборонного комітету також бачить загрозу деморалізації особового складу ЗСУ через вироки учасникам бойових дій. Особливо для офіцерів.

"Звичайно, така небезпека є. За роки війни загинуло багато військовослужбовців, у всіх них були командири, які приймали певні рішення. Ми знаємо, що ситуація не завжди була в нашу користь, тому рішення приймалися швидко і в тих умовах, які були. Я переконаний, що прямого умислу на вчинення злочину командири не мали", – зазначив Завітневич.

Він повідомив, що зараз йде підготовка до створення військової поліції, яка повинна підвищити рівень дисципліни в армії. Але і проблема військових судів ще буде вивчатися в парламенті.

"Питання залишається відкритим, ми у співпраці з Комітетом з питань правової політики будемо більш детально його вивчати та вдосконалювати наше законодавство", – уточнив депутат.

Колишній військовий суддя Олег Ткачук (нині суддя Верховного Суду), який пропрацював у цій системі близько 15 років, вважає, що такий стан справ грає на руку країні-агресору. На його думку, систему військової юстиції руйнували планомірно.

"Я думаю, що рішення від 2010 року про ліквідацію військових судів співзвучне цілому ряду рішень, які були спрямовані на розвал української армії. Я думаю, що це була свідома робота противника. Я думаю, що все, що тоді було з армією зроблено, це свідомо, а у деяких і несвідомо, було зроблено під нашіптуванням ворога", – пояснив Ткачук.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии
Вироки командирам від цивільних судів можуть деморалізувати бійців (фото: zoda.gov.ua)


За його словами, Україна гостро потребує військових трибуналів і владі потрібно невідкладно виправити "помилки минулого".

"Справа навіть не в самій юридичній кваліфікації суддів, а в тому, що і для потерпілих і для підсудних важливо, щоб їхні дії оцінювалися тією людиною, яка відчула на собі, що таке проливати кров за Батьківщину або втратити близького товариша по службі", – уточнив Ткачук.

Він визнає, що розглядів у військових судах до 2010 року було відносно небагато. Але в 90% випадків справи розглядали прямо на місці подій – у військових частинах. Це дозволяло оперативно карати винних і припиняти нові порушення. Розвал цієї системи Ткачук називає однією з причин катастрофічного стану української армії на момент російської агресії.

Окремі судові інстанції, які займаються виключно справами проти військовослужбовців, досі працюють у багатьох країнах світу, включаючи США і Росію. Україна вирішила відмовитися від цієї моделі, декларуючи їх "непотрібність" станом на 2010 рік.

Через шість років війни ця теза піддається обгрунтованим сумнівам як серед політиків, так і серед самих військових. У той же час, поки ніщо не вказує на те, що стан справ може змінитися в осяжній перспективі.

ОЛЕГ ЧЕРНИШ, РБК-Україна
Tags:     Донбас      суд      військові      Верховна Рада

  • 21-02-22 -
    Місто Щастя залишилося без електрики через обстріли, Луганську ТЕС відключено

  • 21-02-22 -
    У РНБО спростували обстріл прикордонного пункту в Ростовській області

  • 20-02-22 -
    В ОДКБ заговорили про введення військ на Донбас під виглядом "миротворців"

  • 19-02-22 -
    Можливий підрив будинків. На Донбасі "вагнерівці" готують серію терактів, - ОТУ "Схід"

  • 23-12-21 -
    Переговорники домовилися про різдвяне перемир'я на Донбасі: подробиці

  • 22-11-21 -
    ЗСУ вперше застосували Javelin на Донбасі - ЗМІ

  • 10-11-21 -
    Ярош закликав побратимів бути напоготові

  • 30-09-21 -
    Новий головком ЗСУ прийняв важливе рішення: бити по окупантам можна з усієї доступної зброї

  • 24-09-21 -
    Розблокувати питання обміну в ТКГ можна за лічені години, але за однієї умови – Арестович

  • 20-09-21 -
    В ООС побоюються ескалації без спостерігачів ОБСЄ

  • 11-08-21 -
    В штабі ООС повідомили подробиці обстрілу цивільних у Новоселівці, відкрита кримінальна справа

  • 09-08-21 -
    Україна відкрила всі КПВВ на Донбасі. Як працюють пункти пропуску

  • 05-08-21 -
    Матеріали справи Іловайської трагедії розсекретять, - Венедіктова

  • 23-07-21 -
    Озвучені втрати ЗСУ за рік перемир'я на Донбасі

  • 27-04-21 -
    СБУ завадила хакерській атаці спецслужб РФ на держоргани України

  • 19-04-21 -
    СБУ заблокувала втручання в радіочастоти підрозділів ООС на Донбасі

  • 02-04-21 -
    Росія стягує війська до кордону з Україною: що відомо

  • 16-03-21 -
    Україна готова запобігти військовим провокаціям Росії з будь-яких напрямків - Міноборони

  • 10-03-21 -
    «Північний вітер»: чи втрутиться Росія у конфлікт на Донбасі

  • 03-03-21 -
    Окупаційна влада "ДНР" заявила про вихід з перемир'я і дозволила найманцям РФ відкривати "попереджувальний вогонь"

  • 01-03-21 -
    Силовий сценарій: як і навіщо ЗСУ готують до наступу в місті

  • 02-02-21 -
    Ми зараз опустилися до рівня 2015 року, - волонтери про стан ЗСУ

  • 28-01-21 -
    Підрахували втрати українських військових на Донбасі за 2020 рік

  • 20-01-21 -
    Названо число загиблих бійців в аеропорту Донецька

  • 12-11-20 -
    Мінський капкан: як Банкова намагається виправити помилки Порошенка

  • 05-11-20 -
    Україна представила п'ять головних пунктів "плану дій по Донбасу"

  • 03-11-20 -
    Кравчук розповів про "план дій" щодо Донбасу

  • 28-10-20 -
    Кремль проти нових зовнішніх ініціатив щодо Донбасу

  • 06-10-20 -
    У ТКГ створять "раду людей з Донбасу"

  • 30-09-20 -
    Понад 60% українців вважають, що війну на Донбасі розв’язала Росія, - опитування

  • 23-09-20 -
    За минулу добу окупанти не порушували режим тиші на Донбасі, - штаб ООС

  • 22-09-20 -
    Фокін пропонує створити в ОРДЛО "тимчасовий уряд" під егідою ООН

  • 20-09-20 -
    Кравчук підтримує перенесення переговорів ТКГ з Мінська до Австрії

  • 19-09-20 -
    Фокін висловився про "загальну амністію" заради миру на Донбасі

  • 19-09-20 -
    В Офісі президента озвучили умови проведення виборів в ОРДЛО

  • 17-09-20 -
    Зеленський про війну на Донбасі: це загроза для безпеки усіх країн Європи та світу

  • 07-09-20 -
    ООС: Формування Росії на Донбасі відкрили прицільний вогонь. Один військовий загинув, один поранений

  • 06-09-20 -
    Україна терміново скликає ТКГ

  • 29-07-20 -
    Зеленський розглядає Кравчука і Резнікова на заміну Кучмі в ТКГ

  • 27-07-20 -
    "Повний і всеосяжний режим припинення вогню": що відбувається на Донбасі

  • 25-07-20 -
    Непросто перестати стріляти. Чи буде перемир'я на Донбасі

  • 24-07-20 -
    Пєсков про "Мінськ-2": Що там можна розшифровувати

  • 24-07-20 -
    Зеленський хоче із Путіним підписати угоду про припинення вогню

  • 23-07-20 -
    Заборона на застосування вогню, снайперів, дронов: про що домовилася ТКГ в Мінську

  • 11-07-20 -
    РФ чекає від Києва роз'яснень із заявою в Мінську

  • 10-07-20 -
    Вибори в ОРДЛО будуть позачерговими і відбудуться за спеціальним законом, термін залежить від вирішення питань безпеки, - Резніков

  • 10-07-20 -
    Мінські угоди потрібно переглянути, а Україні варто подумати про нових союзників – Резніков

  • 09-07-20 -
    СБУ має аудіо про те, як вербувальник Шайтанова керував бойовиками на Донбасі

  • 28-05-20 -
    Умовою припинення вогню на Донбасі Росія назвала зняття санкцій, - спікер місії України в ООН

  • 26-05-20 -
    Перший бій кіборгів: як захищали Донецький аеропорт

  • 24-05-20 -
    За даними розвідки, війська України знищили 4 російських окупантів, щонайменше сімох поранили — ООС

  • 21-05-20 -
    На Луганщині загинув командир батальйону "Луганськ-1"

  • 20-05-20 -
    Зеленський заявив про готовність до прямих переговорів з Путіним

  • 20-05-20 -
    Зеленський готовий до зустрічі в нормандському форматі, але Росія не виконує домовленостей, - Резніков

  • 16-05-20 -
    Україні відомо, що запрошені в ТКГ бойовики мають російське громадянство – ЗМІ

  • 15-05-20 -
    Україна запропонувала в ТКГ перевірити своє майно на Донбасі і повернути податки

  • 14-05-20 -
    Без присутності України: росіяни у Берліні "конструктивно" обговорили Донбас

  • 25-04-20 -
    Шмигаль оприлюднив "нові стандарти життя"

  • 16-04-20 -
    Україна і так звана "ДНР" завершили процедуру обміну утримуваними особами - Россмо

  • 02-04-20 -
    Представники ЛНР і ДНР назвали імена людей, яких готові віддати на обмін

  • 20-03-20 -
    Санітарна блокада: як непідконтрольний Донбас закривають на карантин

  • 19-02-20 -
    Арахамія заявив, що потрібно розбиратись, хто почав наступ на Донбасі

  • 19-02-20 -
    Кримська "Баня": навіщо бойовики влаштували військову провокацію на Донбасі

  • 18-02-20 -
    Гриценко про наступ бойовиків: "Україна вимушено має призупинити підготовку нормандської зустрічі"

  • 18-02-20 -
    Аваков розповів про "спільні перехідні поліцейські сили" на Донбасі

  • 14-02-20 -
    У Мюнхені створили план завершення війни на Донбасі

  • 11-02-20 -
    Голова Міноборони пояснив, навіщо Україна погоджується на розведення сил на Донбасі

  • 10-02-20 -
    Загороднюк заявив, що для розведення сил на Донбасі готуються 3 нові точки

  • 07-02-20 -
    Україна готує новий обмін полоненими з РФ. Хто може допомогти?

  • 03-02-20 -
    "ДНР" виключає можливість обміну полоненими "всіх на всіх"

  • 29-01-20 -
    Бізнес на заручниках: як влаштовано "ринок" торгівлі полоненими в ОРДЛО

  • 22-01-20 -
    Міністр оборони: Україна проти розведення сил по всій лінії розмежування

  • 09-01-20 -
    Всі зусилля незаконних формувань спрямовані на підвищення бойової готовності - розвідка

  • 09-01-20 -
    Опубліковано імена ще 15 осіб, яких Україна віддала в межах обміну, - ЗМІ. СПИСОК+ВІДЕО
  •